BMW'den Hayat Kurtaracak Akıllı Kask

BMW'den Hayat Kurtaracak Akıllı Kask

Yüksek performanlı arabalarıyla tanınan Alman otomotiv devi BMW bu sefer CES 2016'da motorsiklet sürücülerini ilgilendiren bir ürününü tanıttı.

BMW otomotiv markası olarak biliniyor fakat şirket BMW Motorrad bünyesi altında geliştirdiği motorlarla da adından bolca söz ettiriyor. BMW'nin motorsiklet birimi olan Motorrad, CES 2016'da yeni nesil bir kask tanıttı. Bu kask sayesinde motor sürücüleri yol durumu, hız gibi kritik verileri kaskın önünde bulunan bir ekrandan takip edebilecek. Head-up Display adının verildiği bu teknolojiyle motor sürücülerinin daha güvenli bir sürüş yapması bekleniyor.

Sensör ve kameralarla donatılan bu kask bütün verileri vizörü sayesinde gösterebiliyor. Sürücünün tek yapması gereken ise yolu takip etmek. Sol el ile kontrol edilebilen kask 5 saat kadar pil süresiyle geliyor. Tüm güvenlik standartlarını geçen kask'ın önümüzdeki yıl piyasada olması bekleniyor. Kaskın yapabileceği şeyler henüz tam olarak açıklanmadı. Kask tabelaları okuyabilecek ve navigasyon sistemine de sahip olacak. Her ne kadar bilim kurgu filmlerinden fırlamış gibi görünse de böyle bir kaskın geç bile kalmış olabileceğini söyleyebiliriz.

Bu kask ile kasksız motor kullanan kişilerin azalmasını ümit ediyoruz. Sizce böyle bir teknoloji gerekli mi?

Samsung ve BMW Sürücüsüz Otomobilleri Ortaklaşa Üretecek

BMW Kendi Kendine Giden ve Park Eden Arabalar İçin Acele Etmiyor

YORUMLAR