Bu Küçük Sensör ile Güneş Yanıklarına Son

Giyilebilir Küçük Güneş Sensörü

Güneş'in Ultraviyole (UV) ışınlarına aşırı maruz kalmak Güneş yanığına, erken cilt yaşlanmasına ve cilt kanserine neden olabilirken, Güneş’e pek çıkılmaması durumunda ise D vitamini eksikliğine bağlı olarak egzama ve sedef hastalığı gibi cilt rahatsızlıkları görülebiliyor. Bu nedenle Güneş'te çok ya da az zaman geçirdiğinizi size bildiren giyilebilir küçük bir sensör geliştirildi.

Aslında Güneş ışınlarına maruz kaldığımız zamanı takip etmek için tasarlanmış başka cihazlar da var. Ancak bu cihazlar çoğunlukla hantal ve bir o kadar da pahalı. Cihazların birçoğu suya karşı da dayanıksız olduğundan dolayı onları terli ve sulu aktivitelerde kullanmak pek mümkün olmuyor. ABD’de Northwestern Üniversitesi’nden Shuai Xu ve meslektaşları bu sorunu çözmek amacıyla küçük yapıda, düşük maliyetli ve su geçirmez özelliğe sahip bir UV sensörü geliştirdi. Sensör doğrudan derimize, üzerimizde taşıdığımız çeşitli takılara, mücevherlere ve giysilerimize takılabiliyor.

Dairesel bu sensör 8 milimetre genişliğe, 1 milimetre kalınlığa ve 50 miligram ağırlığa sahip. Sensör UV ışınlarını, güneş ışınlarına maruz kalma derecesini gösteren bir elektrik akımına dönüştürüyor. Dahili bir radyo anteni de bu bilgiyi kablosuz olarak kullanıcının akıllı telefonuna iletiyor. Maruz kalınan UV dozu, deri tipi, ne kadar Güneş koruyucu kremi kullanıldığı ve ne kadar koruyucu giysiler giyildiği gibi çeşitli bilgiler baz alınarak bireyin Güneş yanığı riski hesaplanıyor. Xu, geliştirdikleri sensör için, "Bu, kullanıcıların oldukça spesifik tavsiyeler almasını sağlıyor." ifadelerini kullanıyor.

Sensör, Florida’daki 13 ve Brezilya’daki 9 gönüllü tarafından test edildi. Gönüllüler yürüyüşe çıkmak, sabunla duş almak, yüzmeye gitmek gibi çeşitli aktiviteler sırasında bu sensörü tırnaklarına, ellerine ve kollarına taktılar. Sensör, ticari bir cihaz olarak UV dozunu yeterince doğru olarak ölçtü. Sensörün suya, sabuna ve sıcaklığa dayanıklı olmasının yanı sıra esnek ve plastik yapısı, onu daha kolay giyilebilen bir ürün yapıyor.

Xu, teknolojinin ABD ve Avustralya'daki insanların Güneş'ten ne zaman kaçınmaları gerektiğini bilmelerini sağlayarak mevcut cilt kanseri salgınını engellemeye yardımcı olacağını umuyor. Xu ayrıca bu sensörün, egzama ve sedef hastalığı olan kişilerin yeterli güneş ışığı aldıklarından emin olmak için de kullanılabileceğini söylüyor.

Kozmetik firması L’Oreal tarafından ticarileştirildikten sonra sensör ve akıllı telefon uygulaması, geçtiğimiz aydan itibaren satışa çıkarıldı ve şu anda 60 dolardan (yaklaşık 320 TL) satılıyor.