Dikkat! Saatlerinizi İleri Aldınız mı?

Dikkat! Saatlerinizi İleri Aldınız mı?

Türkiye, 27 Mart tarihinde "yaz saati" uygulamasına geçti. Dikkat edin! Saatlerin ileri alınmasıyla birlikte Türkiye'de mesai saatleri de değişecek.

Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla saatlerin değişikliğine ilişkin Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. Türkiye’de saatler 27 Mart Pazar günü (Cumartesi'yi Pazar'a bağlayan gece) 03.00'ten itibaren bir saat ileri alındı.

Yaz saatine ne zaman geçilecek?

Yaz saati uygulamasıyla birlikte memurların mesai saatleri de değişiyor. İstanbul Valiliği kış saati uygulamasıyla birlikte memurların mesai saatlerini 08.00-12.00 ile 12.30-16.30 olarak belirlemişti. Şimdi saatler bir saat ileri alınınca 28 Mart Pazartesi gününden itibaren mesai saatleri yeniden 08.30-12.30 ile 13.00-17.00 arasında olacak.

Yaz saati uygulaması ne zaman başladı?

İlk yaz saati uygulama fikri 1700 yıllarına kadar dayanıyor. Bu fikrin babası olarak Benjamin Franklin gösteriliyor. Franklin elektrikle ilgili deneylerinden dolayı yıldırımsavarı da bulmuştu. Diğer taraftan, ilk defa 1895 yılında Yeni Zelandalı bir böcekbilimci olan George Vernon Hudson tarafından önerildiği de tarih kitaplarında yazmaktadır.

Yaz Saati uygulaması nedir?

Gün ışığından, sabahları daha az, öğleden sonra daha çok yararlanmak üzere, küresel anlamda periyodik olarak, saatlerin değiştirilmesine yaz saati uygulaması adı veriliyor. Yaz saati uygulamasında ilkbahar aylarında (özellikle Mart ayının son haftası gibi) bir bölgedeki yerel zaman dilimi 02.00 iken, saatler bir saat ileri alınarak 03.00'a ilerletiliyor. Böylelikle o gün yirmi üç saat oluyor. Yani bu durum, Pazar günü tatilimiz bir saat kısalacak anlamına da geliyor.

Yaz saati uygulaması ne işe yarar?

Yaz saati uygulamasına geçildiğinde gerçekleşen enerji tasarrufunun en çok konutlara yansıdığını görebiliyoruz. Bunun sebebi; gün doğumunu ve günbatımını geciktirilince, akşamları yapay ışıklandırmaya ayrılan enerji yoğunluğu azaldığından, konut elektrik tüketimi de doğru orantılı olarak düşer. Ancak bu durum coğrafi ve iklim koşullarına göre yine de kesin bir veri sahibi olmamızı engelleyebiliyor.

En iyi saat uygulamaları

YORUMLAR