Dünyanın En Güçlü Süper Bilgisayarı Çin'de

Dünyanın En Güçlü Süper Bilgisayarı Çin'de

Dünyanın en hızlı bilgisayarlarının yer aldığı Top 500 listesinde Çin yapımı bir süper bilgisayar liderlik koltuğuna oturdu.

Yılda iki defa hazırlanan dünyanın en hızlı bilgisayarları listesinde Çin'in süper bilgisayarı Sunway-TaihuLight, daha önce 6 kere birinci seçilen yine Çin yapımı Tienhı-2'yi geride bırakarak liderlik koltuğuna oturdu. Saniyede 93 trilyon işlem yapabilme yeteneğine sahip olan Sunway-TaihuLight, büyük verilerin analizlerinde kullanılıyor. 125,436 petaflop işlem kapasitesine sahip olan süper bilgisayar aynı zamanda 100 petaflop'u geçen ilk bilgisayar oldu. 

Tamamen Çin üretimi işlemcilerle donatılan Sunway-TaihuLight, toplamda 10 milyon 649 bin 600 çekirdekli bir işlemciye sahip. 1 milyon 310 bin 720 GB RAM ile rakiplerine korku salmayı başarabilen Sunway-TaihuLight, Linux tabanlı RaiseOS 2.0.5 işletim sistemini kullanıyor. Sunway-TaihuLight Çin'in Ciangsu eyaletindeki bir Süper Bilgisayar Merkezi'nde yer alıyor. 100 petaflop seviyesini geçen ilk bilgisayar olması nedeniyle de uzun süre liderlik koltuğunda kalabilir.

Öte yandan Top 500 listesi 1993 yılından beri her yıl Haziran ve Kasım aylarında ABD ve Almanya'daki bilgisayar uzmanlarınca hazırlanıyor. Top 500 listesi dünya üzerindeki en güçlü bilgisayarları içeriyor.

Teneffüste Pentagon’u Hackleyen Öğrenci Ödüllendirildi

1,000 Çekirdekli İşlemci Yapıldı

YORUMLAR