Düşürülen Rus Uçağı Angajman Kurallarını Algılayamadı mı?

Düşürülen Rus Uçağı Angajman Kurallarını Algılayamadı mı?

Rus ordusuna ait bir SU-24 tipi savaş uçağı sınırda düşürüldü. Peki, SU-24 angajman kurallarını algılayamamış olabilir mi?

Askeri terminolojide angajman kuralları diye bilinen ve yürüklükte olan yaptırımlar var. Angajman kuralları askeri bir harekât aşamasında, yasal çerçevesi çizilmiş biçimde, uygulanırlar. İngilizcesi Rules of Engagement olan bu kurallar ülkeler tarafından tanınırlar ve sıcak harekat anlarında nasıl bir askeri müdahale yapılacağının taraflar arasında ön görülmesine olanak tanırlar. Tüm harekat bu kurallar silsilesi içinde belirlenir.

Türkiye, angajman kurallarını son olarak 22 Haziran 2012'de, Türk Silahlı Kuvvetlerine ait RF-4E Phantom keşif uçağının Suriye tarafından ihtarsız olarak düşürülmesinin ardından değiştirmişti. Bu şartlar altında Rus uçağı SU-24’ün bu detayı algıyalamamış olabilir mi?

Düşen uçağın teknik özellikleri

SU-24 büyük bir savaş jeti değil. Sukhoi Su-24 olarak da bilinen bu jetin NATO raporlama adı ise 'Fencer' olarak biliniyor. İlk uçuşunu 2 Temmuz 1967’de yapan SU-24 Rus ve Ukrayna hava kuvvetlerinde hala kullanılıyor. SU-24’ün maksimum hız ve irtifası 1.35 Mach ve 11,000 metre (36,100 ft) olarak ifade ediliyor. SU-24'ün sabit silah olarak gövde altına monte edilmiş, 500 mermi kapasiteli seri ateş eden bir adet Gryazev-Shipunov GSh-6-23 topu kullanıyor. Ayrıca kanat altında ve kuyruğunda Chaff/Flare atma sistemleri bulunuyor. SU-24’lerde arka kuyruk dikmesi üzerinde üçgen antenleri olan kapsamlı bir radar, füze ikaz cihazlarının yanı sıra elektronik karşı tedbir sistemleri de var.

Android uygulamalar ve teknoloji dünyası hakkında en güncel haberleri buradan takip edebilirsiniz: 

 

YORUMLAR