Elektronik Haberleşmede Yeni Tüketici Hakları Yönetmeliği

Elektronik Haberleşme Yönetmeliği

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, 28 Nisan'da Elektronik Haberleşme Sektörüne İlişkin Tüketici Hakları Yönetmeliği'nin yürürlüğe gireceğini söyledi.

Ahmet Arslan tarafından yapılan açıklamayla birlikte elektronik haberleşme hizmeti kapsamında tüketicinin hak ve menfaatlerini gözeten bir yönetmelik hazırladıklarını belirtti.

Ahmet Arslan

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının asıl amaçlarından birinin vatandaşların haklarını savunmak olduğunu vurgulayan Bakan Arslan, “Elektronik Haberleşme Sektörüne İlişkin Tüketici Hakları Yönetmeliği”nin 28 Nisan'da yürürlüğe gireceğini açıklarken, yeni yönetmelikle birlikte güncel tüketici ihtiyaçlarının karşılanacağını kaydetti.

Yapılacak düzenleme hakkında konuşan Arslan, “Hizmetin devamlı olması, zaruri kesintilerde dahi tüketicinin mağdur edilmemesi, bilgilendirilmesi, model ve yöntemler geliştirilerek tüketicinin satın aldığı hizmet hakkında her türlü bilgiye anında ulaşması ve bu yolla kötü sürprizlerle karşılaşmasının önüne geçilmesi garanti altına alınmıştır.” ifadelerini kullandı.

Özellikle abonelik iptali, nakli, bunun yeniden açılması gibi süreçlerde hakkaniyet esasıyla hareket edilmesi gerektiğinin altını çizen bakan, tüketicinin aldığı hizmetin karşılığı haricinde bedeller ödemek zorunda kalmaması için gerekli düzenlemelerin yapıldığını anlattı.

Bakanlık olarak görevlerinin işletmecinin en iyi hizmeti verebilmesini ve vatandaşın bu hizmeti en hakkaniyetli biçimde satın almasını sağlamak olduğunu belirten Ahmet Arslan, bu dikkatler gözetilerek yapılan düzenlemelerle birlikte elektronik haberleşme sektöründe daha sağlıklı bir altyapı kurulmasını sağlamak istediklerini söyledi. Elektronik haberleşme sektöründe uluslararası düzenlemelerle tüketicilere verilen haklardan daha fazlasının Türkiye'deki vatandaşlara tanındığına işaret eden Arslan, yeni yönetmeliğin tüketicilere yarar sağlayacağına inandığını kaydetti.