Elon Musk Destekli OpenAI, Robotlara Taklit Etme Yeteneği Aşıladı

Elon Musk Destekli OpenAI, Robotlara Taklit Etme Yeteneği Aşıladı

Elon Musk'ın çalışmalarını desteklediği San Francisco merkezli kar amacı gütmeyen araştırma laboratuvarı OpenAI, bugün robotik çalışmalarıyla ilgili bir kilometre taşını duyurdu. Yeni bir algoritma deneyen araştırmacılar, insanların sanal gerçeklik ile gerçekleştirdiği bir eylemi yapay zekanın yapmasını ve iletişim kurmasını sağlıyor. 

Taklit ederek öğrenme tekniğini kullanan robot, sadece fiziksel eylemi takip ediyor ve uyguluyor. Yapılan testlerde OpenAI, renkli küpleri nasıl sıralaması gerektiğini robota öğretmeyi başardı. Önce bir insan sanal gerçeklik gözlüğü takarak bu işlemi manuel olarak gerçekleştirdi, daha sonra ise OpenAI robotu bu eylemi gözlemleyerek aynısını yaptı. 

Gerçek dünyadaki görüntülerin toplanması yoğun, masraflı ve zaman alıcı olduğundan simüle edilmiş verilerle benzer bir sonuç elde etmek daha hızlı ve daha verimli oluyor. Bu durumda OpenAI, görüntüleri gerçek dünyadan kullanmamayı seçti; bunun yerine algoritmasını, tablo ve blokların farklı stilleri, aydınlatma efektleri ve dokuları ile sanal görüntüler oluşturdu. Bunu yapmak algoritmaya sahneyi daha önce hiç görmeden anlamasını sağladı.

Elon Musk'ın Tesla Otomobilleri Minecraft'ta Cirit Atıyor

YORUMLAR