Elon Musk'ın Ucuz İnternet Projesi Devlet Onayı Aldı

Elon  Musk'ın Ucuz İnternet Projesi Devlet Onayı Aldı

Elon Musk'ın gözbebeği SpaceX, internet teknolojisini baştan aşağı değiştirmeye geliyor. Tüm dünyaya ucuz internet sağlayacak olan uydularını fırlatmaya hazırlanan şirket, gerekli tüm izinleri aldı.

Geçtiğimiz aylarda dünyanın en güçlü roketi Falcon Heavy'i içindeki kırmızı Tesla Roadster ile uzaya fırlatarak müthiş bir başarıya imza atan Elon Musk, en büyük hayallerinden bir tanesini daha gerçekleştirmeye çok yaklaştı.

Uzaya göndereceği geniş bant uydusu ile gezegenimizin tamamına ucuz internet sağlamak isteyen Musk, ABD Federal İletişim Komisyonu (FCC) tarafından onay aldı. 

spacex internet uydusu

SpaceX'in 4.425 adet uydu ile küresel internet sağlamayı hedeflediği Starlink projesi, önümüzdeki 10 yıl içinde tam kapasiteyle çalışacak ve uydudan internet hizmetinin öncüsü olacak.

SpaceX, 10 milyar dolar maliyetli projenin startını 2019 yılında verecek. Her şeyin planlandığı gibi ilerlemesi durumunda ise 2024 yılında uzaya ikinci bir uydu daha gönderilecek. Dünya yörüngesinin 1150 ile 1325 km üzerinde uydular, 1 Gbps bağlantı sunacak.

Starlink projesi

Ka (20/30 GHz) ve Ku (11/14 GHz) bant frekanslarını kullanacak olan şirket, mevcut internet hızının ciddi derecede artacağını ve gezegenin her bir noktasının internetle buluşacağını söylüyor.

SpaceX, geçtiğimiz Şubat ayında Starlink projesinin iki prototip uydusundan birini Falcon 9 roketiyle uzaya fırlatmıştı. Projenin, 2020 yılında sınırlı kapasiteyle de olsa hizmete geçmesi hedefleniyor.