Evlat Olsa Sevilmez İnsansı Robot Doktorlara Eğitim Verecek

Pediatic Hal Türkiye

Ağlıyor, sızlıyor, moral bozuyor... Geliştirilen yeni bir insansı robotun, küçük bir çocuk gibi görünmesinin yanı sıra doktorların eğitiminde aktif rol alacağı söylendi. Pediatric Hal adlı robotun kısa süre önce göreve başladığı ve eğitimlerde yer aldığı belirtildi.

Dünyanın en gelişmiş çocuk hasta simülatörü olarak adlandırılan Pediatric Hal, ilk bakışta çok itici görünse bile tıp fakültesinde eğitimlerine devam eden doktorlar için kaçırılmayacak bir fırsat sunuyor. Gerçek bir çocuk gibi ağlayan, mızmızlık yapan ve yeri geldiğinde moral bozan Pediatric Hal, böylece doktor adaylarının çocuk hastalarla karşılaşabilecekleri problemleri önceden görmesini sağlıyor.

Robotun, kalp masajı, acil durum ve yoğun bakım gibi modlarının olduğunu dile getiren üreticiler, böylece doktor adaylarının ve sağlık personellerinin çocukları istedikleri herhangi bir durumda görebileceklerini vurguladılar. Bittabi gerçekten yoğun bakımda olan bir çocukla karşılaşarak deneyim kazanacak adayların, robot üzerinde herhangi bir denemeyi yapabilecekleri ve her olaya önceden hazırlıklı olacakları aktarıldı.

Tüm bu güzel özelliklerine rağmen robotun özelliklerini hayli abartan ve sevimlilikten iticiliğe ulaştırmayı başaran geliştirici ekip, ortaya tam anlamıyla evlat olsa sevilmez bir çocuk çıkarmayı başarmışlar. İğne olurken elini sallayıp ağlayan, çoğu zaman hiperaktif hareketler gösteren robotun o halleriniyse hemen yukarıdan izleyebilirsiniz.

YORUMLAR