Google Bulut Servislerine Yıldırım Çarptı Bazı Veriler Silindi

Google Bulut Servislerine Yıldırım Çarptı Bazı Veriler Silindi

Belçika’daki Google Bulut Servisi merkezlerinden birinin yakınlarına düşen yıldırım, bazı verilerin kaybolmasına yol açtı.

Bulut servislerinin güvenliğini ne kadar sağlarsak sağlayalım bazen olabilecek her kötü şeyi de engellemek mümkün olmuyor. Google bulut servisleri karargahlarından birinin yakınlarına düşen yıldırım güvenlik protokollerini dinlemedi ve veri kaybına sebep oldu. Google’ın verdiği bilgiye göre Belçika’daki veri merkezlerinden birinin yakınlarına düşen birkaç yıldırım yüzünden bazı veriler silindi.

Yıldırımların yarattığı statik şok sebebiyle merkezdeki bazı disklerin çalışamaz hale gelmesi ve bazı verilerin kaybolması engellenemedi. Depolama donanımlarının bir süre şok yaşamasına rağmen bir süre sonra tekrar çalışmaya başladığını raporlayan Google, kayıp olan verilerin yedek sistemler kullanılarak tekrar erişime açılacağını duyurdu.

Google’ın yaptığı açılmaya göre etkilenen veri oranı merkezde bulunan veri alanının milyonda birine denk düşüyor. Ancak bu bile oldukça fazla veriye eşit. Gelen bilgilere göre yıldırım, veri merkezinin yaklaşık bir kilometre kadar yakınına düşmüş. Yetkililer, yıldırımın daha şiddetli ve daha yakın bir mesafeye düşmesi halinde tüm veri merkezinin teknolojik altyapısını etkileyebileceğini de söylediler.

Google, Tüm Bulut Sistemlere Rakip, Sınırsız ve Bedava Depolama Fırsatı Sunuyor

En İyi Bulut Dosya Depolama Servisleri

Bulut Verilerinizi Güvende Tutmak için İpuçları

YORUMLAR