Google Yazılım Geliştiricilere Yaptığı Gelir Dağıtımı Oranlarını Değiştirdi

Google Yazılım Geliştiricilere Yaptığı Gelir Dağıtımı Oranlarını Değiştirdi

Google Play üzerinden yayınladığınız uygulama ya da, oyunlar üzerinden kazandığınız gelirin bir kısmını, Google'a ödemek durumunda kalıyordunuz. Google, yyeni aldığı bir kararla yaptığı bu kesintide değişikliğe gidiyor. Google Play uygulama ve oyunların yapımcılarına daha büyük pay vereceğini açıkladı.

Apple'ın App Store üzerinde yapacağı önemli değişikleri duyurduğu günlerde, Google'dan da yazılımcıların iştahını kabartacak bir haber geldi. Pay dağıtımlarında değişikliğe gidecek olan şirket, gelirlerden aldığı yüzde 30'luk payı düşürecek ve yüzde 15'e çekecek. Böylece bütün gelirlerin yüzde 85'ini elde eden yapımcılar karlılık oranlarını arttıracaklar.

App Store'da uygulanan "premium" üyelikten farklı işleyecek olan bu pay dağıtma işlemi, bütün Google Play için geçerli olacak. App Store'da ise böylesine bir kar oranı alabilmek için 12 aylık üyelikler satın almanız gerekiyor. Mountain View'da çalışan bir kaynaktan alınan bilgilere göre bu pay modeli geçtiğimiz yıldan bu yana Google ve eğlence servisleri, özellikle video üreticileri arasında uygulanıyormuş. Google'ın bu hamlesinin ise Chromecast için daha fazla geliştirici elde edebilmek adına yapıldığı da söylenenler arasında. 

Google Play Yılın En İyi Uygulamalarını Seçti

Google Play Mağazasında Uygulama Denemek Çok Daha Kolaylaşıyor

Google Play Ödülleri Sahiplerini Arıyor

YORUMLAR