Güneş Enerjili Uçak Atlantik'i Geçmeyi Başardı

Güneş Enerjili Uçak Atlantik'i Geçmeyi Başardı

Geçtiğimiz senelerde yaptığı denemelerle gündeme gelen Solar Impulse 2 isimli uçak, bu sefer Atlantik Okyanusu'nu geçmeyi başardı ve 71 saatlik uçuş sonrasında New York'tan Sevilla'ya ulaştı.

İki kaşifin kanından gelen Bertnard Piccard, ailesine yeni bir rekor daha kazandırdı. Daha önce Auguste Piccard, sıcak hava balonu ile rekor kırmış ve okyanusun en derin yerine dair çalışmalar yapmıştı. Jacques Piccard ise okyanusun en derin noktasına keşif yolculuğu yapmayı başaran ilk insan olmuştu. Bu başarıların gölgesinde kalmayan Bertnard Piccard, fosil yakıt kullanmadan okyanusu geçen ilk insan unvanını da ele geçirmiş oldu.

İsviçre'nin güneş enerjili uçak projesinin yaratıcılarından bir tanesi olan Bernard Piccard, Solar Impulse 2 ismi verilen uçağıyla birlikte New York'tan havalandıktan sonra 71 saat uçtu ve Sevilla'ya inmeyi başardı. Tek kişilik olan bu uçak ise 72.2 metre kanat uzunluğuyla Boeing 474 Jumbo Jet'i de yakalıyor. 747'den en büyük farkı ise tahmin ettiğiniz gibi fosil yakıtlar yerine güneş enerjisi kullanması. 

Geçtiğimiz yıl ise Piccard ve takipçi pilotu André Borschberg, molalar vererek, Dünya'yı bir uçtan bir uca dönmeyi başarmıştı. Mart ayında, Birleşik Arap Emirlikleri'nde başlayan bu yolculuk, Kaliforniya'da sonlanmıştı. Si2'ye bir de selfie boşluğu ekleyen Piccard, New York-Sevilla arasındaki uçuşunu kaydedip, Youtube'a yüklemeyi de ihmal etmedi.

Solar Impulse 2, Dünya Turunu Tamamlayamadı ve 2016'ya Kadar Bekleyecek

Solar Impulse 2'nin Çin Macerasını İzleyin

Solar Impulse 2 Hindistan'a Başarıyla İndi

YORUMLAR