Hermann Rorschach Kimdir?

Hermann Rorschach Kimdir?

Bugün Google'a giriş yaparak arama yapmak isteyen kullanıcıları, tüm zamanların en ünlü psikologlarından biri olan İşviçreli Hermann Rorschach'ın 129. doğumgünü anısına hazırlanan Doodle karşılıyor. Peki Hermann Rorschach kimdir? ve neden Google Hermann Rorschach için özel bir Doodle hazırladı?

Google'ın süregelen geleneği hiç hız kesmeden devam ediyor ve ortalama on günde bir yeni bir Doodle, Google'ın arama sayfasında kullanıcılarla buluşuyor. Genel olarak özel günler ve insanlık için yaptığı yararlı şeylerle adını tarihe altın harflerle yazdırmayı başaran kişiler için hazırlanan Doodle'lara bugün bir yenisi daha eklendi.

8 Kasım 1884 tarihinde dünyaya gelen ve 1 Nisan 1922 tarihinde hayata gözlerini yuman dünyaca ünlü İsviçreli psikolog Hermann Rorschach'ın 129. doğumgünü anısına hazırlanan Doodle üzerinde Rorschach'ın mürekkep lekesi testi figürlerine yer verildi. Diğer bir adıyla Rorschach Testi olarak bilinen mürekkep lekesi testi Hermann Rorschach tarafından bulunan bir test tekniğidir ve günümüzde hala birçok psikolog tarafından kullanılmaktadır.

Deneklerin algılarını mürekkep lekelerini kullanarak analiz etmeye çalışan psikolojik bir test olan Rorschach Testi, insanların kişilik özellikleri ve duygusal işleyişini incelemek için de kullanılmaktadır. Anlaşıldığı gibi test ismini yaratıcısından almıştır.

İnsanlık tarihine adını psikoloji ve psikiyatri alanında yaptığı çalışmalarla yazdırmayı başaran Hermann Rorschach, bu sayede bugün Google'ın kendisi için hazırladığı Doodle'ın konuğu olmuştur.

Google Play Kitaplar Uygulaması Artık Türkiye'de

YORUMLAR