İlk Suriyeli Astronottan Uzay Hakkında İlginç Açıklamalar

İlk Suriyeli Astronottan Uzay Hakkında İlginç Açıklamalar

Türksat AŞ’nin davetlisi olarak Yük Sempozyumu’na katılmak üzere Ankara’ya gelen ilk Suriyeli Astronot 64 yaşındaki Muhammed Ahmed Faris, uzayda yaşadığı ilginç deneyimleri paylaştı.

Sovyetler Birliği ile Suriye arasındaki iş birliği kapsamında 4 Rus kozmonot ile uzaya giden ilk Suriyeli astronot olduğunu söyleyen Faris, savaşçı pilotların uzay çalışmalarına daha kolay uyum sağlaması dolayısıyla kendisinin tercih edildiğini ifade etti. İki yıl süren bedensel ve psikolojik eğitimin ardından 35 yaşındayken uzaya gittiğini belirten Faris, "Uzaydaki en güzel şey yerküre. Uzaydan yeryüzüne ilk baktığımda anneme bakıyor gibi hissettim" dedi.

Uzayda birçok tıbbi, fiziksel ve kimyasal deneyler ve araştırmalar yaptığını ifade eden Faris, uzay yolculuğunun çok farklı ve güzel bir deneyim olduğunu dile getirdi.

İlk Suriyeli Astronot

Normal insanların bir kere, astronotların ise iki kere doğduğunu ifade eden Faris, 8 gün kaldığı uzayda 28 bin kilometre hızla uçtuğunu belirtti. Faris, "Uzaydaki en güzel şey yerküre. Uzaydan yeryüzüne ilk baktığımda anneme bakıyor gibi hissettim. Yerküre bizim annemiz ama birçok insan yerküreye yani annesine zarar vermek istiyor. Uzaya çıktığımızda yer çekiminin etkisi olmadığı için fiziksel olarak değişime uğruyoruz yani beynimize daha çok kan gittiği için yüzümüz şişiyor, başımız ağrıyor" diye konuştu.

Şimdi ve gelecekteki bilimin uzaya bağlı olduğunu bildiren Faris, "Uzayda bir bacağınız varsa yerde de bir bacağınız var demektir. Uzaydaki bilim, yerküreyi kontrol etmektedir" derken, devlet politikası olarak çocukları ufak yaşta uzay ararştırmalarına yönlendirmenin en doğru yol olacağını söyledi.

Faris, şu andaki uzay çalışmalarının yüzde 50-60'ının askeri amaçla kullanıldığının, yakın gelecekte ülkelerin bilimsel araştırmalara çok daha fazla ağırlık vermesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Suriye’nin ilk ve tek astronotu 64 yaşındaki Muhammed Ahmed Faris, Suriye'deki iç savaş nedeniyle 5 yıldır İstanbul Kocamustafapaşa’da 2 odalı bir evde, 6 nüfusla yaşıyor ve çeşitli üniversitelerde dersler veriyor.

YORUMLAR