Intel'in Yeni Ürünü 3D XPoint, SSD'lerden Bin Kat Daha Hızlı

Intel'in Yeni Ürünü 3D XPoint, SSD'lerden Bin Kat Daha Hızlı

Kullandığımız SSD ürünleri hızlı oldukları için tercih ediyoruz. Ancak Intel’in 3D Xpoint bellek sistemi SSD’lerden tam bin kat daha hızlı çalışıyorlar.

Henüz geliştirilme aşamasında olan Intel 3D XPoint sabit bellek sistemleri SSD’lerden hızlı, ucuz ve güç tüketiminde son derece cimri olma özelliği taşıyorlar. HDD ve SDD sistemlerin taşıyabileceği hiçbir riski bünyesinde barındırmayan Intel 3D XPoint bellekler bu sene sonuna doğru piyasaya çıkacaklar.  

Intel 3D XPoint sabit bellekler geleneksel transistor, kapasitör veya flaş bellek altyapılarının hiç birini kullanmıyor. RAM tüketmiyorlar kendi bünyeleri içinde RAM ile hiçbir iletişim kurmadan okuma ve yazma işlemlerini gerçekleştirebiliyorlar. Bu özellikleriyle SSD’lerden bin kat daha hızlı çalışabiliyorlar ve depolama alanları da daha geniş. Üstelik PC voltaj tüketimini ve RAM kullanımını da neredeyse sıfıra indiryorlar.

Intel 3D XPoint sabit bellekler için yeni bir anakart tasarımı gerekiyor. Bu da ürünlerin 2016’dan önce piyasada olmasının biraz zor olabileceğinin bir işareti olarak algılanabilir. Ancak gerçek şu ki Intel’in geçtiğimiz 6 ay içerisinde geliştirdiği donanımlar bir sene içerisinde süper bilgisayarlar kurabiliyor olmamıza olanak verecek.

Aşağıda tanıtım videosunu izleyebilirsiniz.

Intel Skylake Yonga Mimarisi Akıllı Telefonların Hayatını Kurtaracak

IBM Dünyanın İnce ve Güçlü Yongasını Yapmayı Başardı, Peki Bizim İşimize Yarayacak mı?

YORUMLAR