Işığı, Ses Dalgası Olarak Depolamayı Başardılar!

Işığı, Ses Dalgası Olarak Depolamayı Başardılar!

Avustralya'da Sydney Üniversitesi bilim insanları, ışık kaynağındaki verileri bilgisayara ses dalgası olarak depolamayı başardılar. Üniversite'de bu teknoloji üzerine çalışan ekip, yöntemin çok yakında süper hızlı bilgisayarların üretilmesine de ilham olacağını savunuyorlar.

Bilim insanları, bu gelişmeyle birlikte, verinin güvenli biçimde ışık hızında kayıt edilebileceği süper bilgisayarların artık bize çok uzak olmadığını düşünüyorlar.

Üniversitedeki araştırmacı ekip, ışık verisini ses dalgası olarak depolayabilen işlemcinin, bakır alaşımlı bir camdan yapıldığını, böylelikle veri dalgalarının hem optik hem de akustik olarak bilgisayarlara aktarılabildiğini ifade ettiler.

Oda sıcaklığında çalışan ve diğer bilgisayar içerikleri ile kullanılabilen bu söz konusu çipin, fotonik devrelere de kolayca entegre edilebileceğini vurgulayan bilim insanları, bu sistemin yakın bir gelecekte elektroniğin tamamen yerini alacağını düşünüyorlar. Bu altyapıyla, veri transferinde akım kaynağı elektronlardan ziyade fotonlar tarafından gerçekleştiriliyor. Bu buluş, otoriteler tarafından "optikle elektroniğin buluşması" olarak nitelendiriliyor.

Çalışmayı sürdüren ekip, IBM ve Intel gibi büyük teknoloji şirketlerinin yılladır ışığı ses olarak depolamaya çalıştıklarını, ancak bugüne kadar bunu başaramadıklarını da söylüyorlar.

Geleceğin Veri Saklama Merkezleri Gökyüzüne Ulaşacak

DNA Moleküllerini Sabit Disk Gibi Kullandılar

YORUMLAR