Kanser Dokusunu Saniyeler İçerisinde Keşfeden ''Kalem'' Geliştirildi

Kanser Dokusunu Saniyeler İçerisinde Keşfeden ''Kalem'' Geliştirildi

ABD'nin Texas Üniversitesi'nde uzman bir ekip tarafından geliştirilen MasSpec isimli kalem, kanser dokusunu 10 saniye kadar kısa bir sürede teşhis edebiliyor. Bu teknolojinin, kanserli dokuyu vücuttan atma veya temizleme rolünde büyük işlevi olacağı düşünülüyor.

Hem çok küçük boyutuyla hem de işinde başarılı olmasıyla dikkat çeken MasSpec isimli cihaz aslında bir kalem değil. Ancak görünüş ve çalışma mantığı olarak kalemi andırdığı için uzman ekip bu ismi vermiş. Kanser tarayıcısı MasSpec, akciğerlerden, tiroidlerden ve göğüsten alınan kanserli doku ve sağlıklı dokulardan oluşan 253 insan dokusu üzerinde denendi. Dokuların yüzde 96'lık kısmında hastalıklı ve sağlıklı olanları doğru gösteren cihazın aynı zamanda bu işlemi sadece 10 saniyede tamamladığı da belirtildi.


Buna ek olarak normal şartlarda kanserli dokunun tespitinin 30 dakika, hatta bazı durumlarda ise daha uzun sürebildiği belirtildi. Yani geliştirilen bu teknoloji ile kanser teşhis işlemi çok hızlanmış olacak. Ayrıca MasSpec isimli kalem, ilerleyen dönemde tedavi amaçlı olarak da kullanılmaya başlanacak.

Yeni Geliştirilen Yöntemle Tek Damla Kanla 13 Farklı Kanser Testi

Pankreas Kanserini Tespit Edebilen Mobil Uygulama Geliştirildi

YORUMLAR