Karantinaya Alınması Gereken İnsan Sayısı 100 Bine Yaklaşmış Olabilir

Prof. Dr. Nur Baran Aksakal, DHA muhabirine yaptığı açıklamada, karantinaya alınması gereken insan sayısı ile ilgili oldukça önemli bir açıklamada bulundu.

Ankara İl Pandemi Kurulu üyesi olan Prof. Dr. Nur Baran Aksakal, DHA muhabirine yaptığı açıklamada, izole edilmesinin gerekli olduğu insan sayısının 100 bine yaklaşmış olabileceğini ifade etti. Yeni tip koronavirüs testi pozitif olan bir hastanın 15-20 kişiye hatta yüzlerce kişiye bulaştırma riski taşıdığını belirten Prof. Dr. Aksakal, karantinaya alınması gereken insan sayısı ile ilgili çok önemli bir tahminde bulundu. İşte Prof. Dr. Aksakal'ın yaptığı açıklamanın tüm ayrıntıları!

Karantinaya Alınması Gereken İnsan Sayısı Kaç Oldu?

Prof. Dr. Aksakal, "Test sonucu pozitif çıkan ya da pozitif olan biri ile teması sonrası nefes darlığı, ateş yüksekliği, koku alamama gibi semptomları olan insan sayısı da artıyor ve biz bu kişilere kendilerini izole etmeleri gerektiğini anlatıyoruz. İzolasyon kişinin kesinlikle evde kalması demek ya da herhangi bir ortamda diğer insanlarla temasının olmayacağı şekilde yaşamaya devam etmesi demek. Gördüğümüz çok enteresan haberler var. Pozitif olup düğün yapanlar ya da pozitif olmalarına rağmen misafir kabul edenler ya da kendileri dışarı çıkarak başka insanlarla temas edenler var. Bu bizim istemediğiniz bir şey. Çünkü zaten virüsün yayılma yolu bu" ifadelerini kullandı.

Koronavirüs Aşıları Köpek Balıklarının Neslini Tehlikeye Atabilir!
Bilim

Koronavirüs Aşıları Köpek Balıklarının Neslini Tehlikeye Atabilir!

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa süre içerisinde tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgını ile ilgili çok sayıda ilaç fırması tarafından salgını sonlandırmak için aşı çalışmaları devam ediyor.

İzolasyon sürecinin yeni tip koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında en önemli tedbirlerden bir tanesi olduğunu belirten Prof. Dr. Aksakal, "Pozitif olduğunuzu bildiğiniz halde toplum içine karışırsanız pek çok kişiye ki bu başta ortalama 3 kişiydi; ama kalabalık oluşturursanız 15- 20 kişiye hatta belki yüzlerce insana bulaştırma riski taşıyorsunuz demektir. O nedenle kişinin kendini izole etmesi hem kendini koruması hem de diğer insanları koruması açısından çok önemli. Özellikle testi pozitif olan kişilere baştan itibaren '14 gün süreyle izolasyon' demiştik; ama semptom olanlarda da bu 10 günün kesinlikle rijit şekilde uygulanması gerekiyor" dedi.

"Virüsün yayılmasını istemiyorsak virüs taşıyan kişilerin mutlaka diğer kişilerden izole edilmesi gerekiyor" ifadelerini kullanan Prof. Dr. Aksakal, DHA muhabirine yaptığı açıklamaya şu şekilde devam etti:

"İnsanlar pozitif olduğunu bilmesine rağmen toplum içine çıkmaya devam ediyorlar. Bizim hem toplum içinde hem de evlerinin içinde bu kişilere izolasyonu çok iyi anlatmamız ve bu kişilerin kesinlikle sokağa çıkmalarına, diğer insanlarla iletişimde olmalarına, evden çıkarak ya da eve davet ederek ya da bir toplu kalabalığa girmelerine engel olmamız gerekiyor. Bunu başaramazsak vaka sayılarımız her geçen gün daha da artacak."

"Hasta sayımızın açıklanandan fazla olduğuyla ilgili son dönemde tartışmalar var. Bu zaten hep söylendi, pozitif olan vakanın 10 katı gibi. Bu noktada bizim izolasyonu daha sıkı uygulamamız lazım. Açıklanan vaka sayılarının her gün biriktiğini düşünün ve bu kişilerin izolasyon sürelerinin 14 gün boyunca devam ettiğini düşünün. Kümülatif olarak bakarsanız bu kişilerin 100 binleri bulması mümkün. Yani izole edilmesi gereken insan sayısının 100 bine yaklaştığını düşünüyorum."

YORUMLAR