Kredi Kartına Taksit ve Borç Yapılandırma Dönemi Resmen Başladı

Kredi Kartına Taksit  ve Borç Yapılandırma Dönemi Resmen Başladı

Kredi kartına taksit sayısını 12’ye çıkaran ve kart borçlarını yeniden yapılandırmaya ilişkin yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı. Böylece alışverişte yeni bir dönem bu gün başlamış oldu.

Resmi gazetede yayınlanan Bankacılık Düzenleneme ve Denetleme Kurumu’nun ilgili yönetmelik değişikliğinde, "Mal veya hizmet alımı sonrası belli bir ücret karşılığı borcun taksitlendirilmesi veya ödemenin ertelendiği dönemler de dahil olmak üzere, kredi kartları ile gerçekleştirilecek mal ve hizmet alımları ile nakit çekimlerinde taksitlendirme süresi on iki ayı geçemez" deniyor.

Kaç taksit yapılacak

Sözü geçen süre aslında; kuyumla ilgili harcamalarda dört ay, elektronik eşya ve bilgisayar alımlarında altı ay, havayolları, seyahat acenteleri, taşımacılık, konaklama, sağlık ve sosyal hizmetler ile ilgili harcamalarda, sağlık ürünü alımlarında, kulüp ve derneklere yapılan ödemelerde ve vergi ödemelerinde dokuz ay olarak uygulanacak.

Cep telefonuna taksit yok

Öte yandan bu önerge her şeye taksit uygulanacağı anlamına da gelmiyor. Örneğin telekominikasyon, yurt dışında yapılan harcamalar, yemek, gıda, alkollü içecek, akaryakıt, kozmetik, ofis malzemesi veya hediye kart, hediye çeki gibi somut bir mal veya hizmeti içermeyen ürünlerin alımlarında taksit uygulanamayacak.

Kredi kartı borcu yapılandırılacak

Yönetmeliğe eklenen geçici bir maddeyle de, kredi kartlarının mevcut "borç bakiyeleri" kart sahipleri tarafından talep edilmesi durumunda "en fazla yetmiş iki ay" ile sınırlı olmak üzere taksitlendirilebileceği belirtiliyor. Bu durumda "Her aya düşen taksit tutarı ilgili ayın asgari ödeme tutarına eklenir" ibaresi de önergede yer alıyor.

Dikkat! Kredi Kartı Taksitleriyle İlgili Değişiklikler Yolda

Başbakan Kredi Kartı ve Taksitlerde Düzenlemeye Gidildiğini Açıkladı

YORUMLAR