Kuru Temizleme Şirketleri Unutulmuş USB Belleklerle Dolu!

Kuru Temizleme Şirketleri Unutulmuş USB Belleklerle Dolu!

Veri taşımak için kullanılan USB Bellekler oldukça küçük tasarlanmalarından dolayı sürekli kayboluyorlar. Son yapılan araştırma ile birlikte kullanıcıların en çok USB Bellek kaybettiği yerlerden birisinin kuru temizleme şirketleri olduğu ortaya çıktı.

1992 yılından günümüze kadar başarılı yazılımlar üreten güvenlik şirketi ESET, kullanıcılarının ne halde olduğunu merak edip büyük bir araştırma yaptı. İngiltere'de bulunan kuru temizleme şirketlerinin gezilmesiyle ortaya çıkan tablo gerçekten şaşırtıcıydı. Çünkü insanlar kuru temizleme şirketlerinde her yıl 23.000'e yakın USB Bellek ve  1.000'e yakın akıllı telefon unutmuşlar.

Genellikle çalışan insanların kıyafetlerini yıkayamadıkları için tercih ettiği kuru temizleme şirketleri, unutulan bu tür eşyaları saklama garantisi vermiyor. Bu yüzden insanların kıyafetlerinde unuttukları USB Bellekler kaybolma tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor. ESET'in açıklamasına göre unutulan USB belleklerden sadece yüzde 55'i sahiplerine teslim ediliyor. Peki ya geri kalanı?

USB Belleklerin içerisinde kullanıcılara ait olan çok önemli kişisel bilgiler bulunabilir. Ya da başka bir açıdan iş ile ilgili gizli bir projenin asla ortaya çıkmaması gerekiyor olabilir. Ama USB Belleklerin güçlü bir şifreleme desteği olmadığı için isteyen herkes rahatlıkla unutulan cihazların içindekilere göz atabiliyor. İçindeki belgelerden önemli olanları kopyalayıp belleği tekrar size verebiliyor olabilirler. Tabii sizin belgelerinizin kopyalandığından hiç haberiniz bile olmadığı için başınıza nasıl bir dert almış olabileceğnizi de bilmiyorsunuz.

ESET yetkilileri, USB belleklerin siber saldırı çetesinin eline geçebileceğinden ve eğer böyle bir şey olursa insanların asla yakalarını kurtaramayacaklarının altını çiziyor. Başarılı güvenlik şirketi ise insanların güvenliği için kıyafetlerini kuru temizlemeye vermeden önce ceplerini kontrol etmelerini istiyor. Kıyafetlerin dışında bile olsa bellekleri şifreleyerek güvenliğinizi daha da arttırabilirsiniz. Unutmayın kişisel gizlilik en önemli veridir.

ESET Smart Security 9 Hem Cüzdanınızı Hem de Sistemlerinizi Koruyor

Asus 300 TL'ye Windows 10 Bilgisayar Yaptı ve Bir USB'ye Sığdırdı

Dikkat, PC Katili USB Flaş Bellekler Bilgisayarları Yakıyor

YORUMLAR