Mars’ın Mimarisi Bir Türk’e Emanet!

Mars’ın Mimarisi Bir Türk’e Emanet!

Tekirdağ’da yaşayan yüksek mimar Saadet Yüncü, Mars gezegeni için mimarlık çalışmalarına katılmaya hak kazanan ilk Türk oldu!

Henüz 24 yaşında olan Saadet Yüncü, İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan ve dünyanın en prestijli mimarlık okulu olma özelliğini taşıyan The Architectural Association tarafından düzenlenen Mars projesine katılarak büyük bir başarıya imza attı.

Mars gezegenine en yakın yapıya sahip olan Ürdün’de düzenlenen araştırma ve tasarım atölyesi kapsamında, Kızıl Gezegen’de hangi mimari tekniklerin ve malzemelerin kullanılabileceği araştırılıyor. 6 yıl önce başlayan ve her yıl dünyadan yalnızca 10 kişinin kabul edildiği bu araştırma, gelecekte Mars’ın kolonize edilmesinde kilit bir rol üstleniyor. 

mars türk mimar

Architectural Association’ın Ürdün'de düzenlediği Mars çalışmalarına kabul edilen ilk Türk olarak tarihe geçen Saadet Yüncü, araştırma çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi. Projeye kabul edildikten sonra Ürdün’e gittiklerini söyleyen Yüncü, şu ifadeleri kullandı:

"Araştırma çalışmalarımızda, ‘Mars gezegeninde nasıl yapı yapabiliriz? Hangi mimari etkinlikleri kullanabiliriz? Yaptığımız çalışmalarla, inşaat tekniklerinde hangi malzemeleri oluşturulması gerekiyor?’ Mars gezegenine benzerlik göstermesi adına bir takım araştırmalar yaptık Bunun Ürdün olmasının sebebi ise Ürdün'ün güney kenarında bulunan Wadi Rum Çölü, dünyada Mars gezegenine benzerlik gösteren tek yer, bu yüzden Mars gezegenini araştırma çalışmaları için Ürdün’e giriyoruz"

Araştırma kapsamında NASA’da çalışan bilim insanlarıyla görüşmeler gerçekleştirdiklerini aktaran 24 yaşındaki Yüncü, "Rob Mueller gibi bilim adamları bize Mars gezegeninin yer şekillerini özellikleri, hava şartlarını gibi bir takım özelliklerini telekonferans görüşmeleri aktardılar. Biz de bunlar üzerinden Ürdün'de araştırmalar yaptık. Ürdün'de yaptığımız araştırma çalışmaları esnasında, bulduğumuz bulutlar ve dokularla mimari tasarım kavramlarını araştırdık ve mimari tasarım spekülasyonları geliştirdik bu yerlerde çalışmalar yaptık”  dedi.

Uluslararası projelerde görev almaktan dolayı çok mutlu olduğunu dile getiren Yüncü, başka Türk öğrencilerin de bu alanlarda görev almasını çok istediğini söyledi.