Mobil Cihazlar Üzerinden Yapılan Alışveriş Oranı 2012’de Yüzde 81 Arttı

Mobil Cihazlar Üzerinden Yapılan Alışveriş Oranı 2012’de Yüzde 81 Arttı

eMarketer’ın verdiği verilere göre Amerikalı müşteriler, 2012’de alışveriş yapmak için akıllı telefonları ve tabletleri kullandı.

“Telefon üzerinden alışveriş” öbeği, müşterilerin mobil cihazlar üzerinden yaptığı işlemleri arttırmasıyla, 2011’e iki kat fark attı ve 2012’de bambaşka bir anlam kazandı.

Akıllı telefon ve tablet kullanıcıları, bu cihazlar üzerinden geçen yıl, önceki yıla %81 oranında fark atarak, toplam 25 milyar dolarlık alışveriş gerçekleştirdi. Bu veriler, eMarketer şirketi tarafından yapılan ve bugün açıklanan pazar araştırmasına dayanıyor.

Araştırmacı, mobil cihazların e-ticaret satışlarının yüzde 11'ini oluşturduğunu tahmin ediyor ve bu oranın 2013’te yüzde 15’e çıkabileceğini tahmin umuyor. eMarketer, müşterilerin, 2016’ya kadar olan süre zarfında mobil üzerinden, tüm e-ticaret işlemlerinin yüzde 27’sinden fazla yani yaklaşık 87 milyar dolarlık bir alışveriş yapmasını bekliyor.

Şirketin bu beklentileri, alışveriş ve ödeme işlemlerinin rahatlıkla yapılabildiği akıllı telefonların ve eMarketer’in önümüzdeki 4 yıl içinde sürekli kullanılmasını beklediği tabletlerin kullanıcı sayısındaki sürekli artışa dayandırılmakta.

Müşteriler, tahminen, tablet üzerinden yaptıkları alışverişlere 24 milyar dolar harcayacaklar ve bu miktar 2014 yılında neredeyse iki katına çıkacak. Bununla birlikte akıllı telefonlar üzerinden yapılan satışların daha yavaş büyümesi bekleniyor ki öngörüler bu yıl 13 milyar dolara, 2016’da ise 26 milyar dolara ulaşması yönünde.

Samsung'dan Sürpriz Telefon: Galaxy S2 Plus

YORUMLAR