Mutasyonlu Koronavirüs Vakalarının Karantina Süresi Değişti

Türkiye'de mutasyonlu koronavirüs vakaları artmaya devam ederken yeni bir karar alındı ve karantina süresi değiştirildi.

mutasyonlu-koronavirus-vakalarinin-karantina-suresi

Mutasyonlu koronavirüs vakalarının karantina süresi hakkında bir değişiklik yapıldı. Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından hazırlanan Temaslı Takibi, Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi ve Filyasyon Rehberi güncellendi.

Mutasyonlu koronavirüs vakalarının karantina süresi kaç güne çıktı? İşte Sağlık Bakanlığı tarafından alınan yeni kararlar ve detaylar.

Mutasyonlu Koronavirüs Vakalarının Karantina Süresi Değişti

Mutasyon görülen kişilerin tedavi süreci ile ilgili emaslı Takibi, Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi ve Filyasyon Rehberi'ne iki madde eklendi.

  • Varyantlı vakada karantina süresi en az 10 gün olacak.
  • Pozitif vakaların izolasyonunun en erken 10. güne kadar devam edilmesi sonrasında PCR testi ile negatiflik görüldükten sonra izolasyon sona erdirilecek.

Rehberde konu hakkında şu cümlelere yer verildi:

Varyant Suşlar* ile ilgili olarak;

Farklı suşlar ile enfekte olan kişilerin (özellikle varyant suşlar) aynı odaya kohortlanması** virüslerde rekombinasyona neden olarak yeni bir varyant suşa neden olabileceği için bu dönem hastaların mümkün olabildiğince tek olarak odalarda yatırılması önerilir.

Varyant suş ile enfekte pozitif vakaların izolasyonunun en erken 10. güne kadar devam edilmesi sonrasında PCR testi ile negatiflik görüldükten sonra izolasyonun sona erdirilmesi gereklidir. 10. günden sonra pozitif çıkan kişilere 48 saat aralıklar ile kontrol testi yapılmaya devam edilmesi önerilir.”

“Varyant Suşlar ile ilgili olarak;

Varyant suş ile enfekte kesin vaka temaslılarının karantina süreleri en az 10 gün olup, bu sürenin sonunda PCR negatifliği gösterilerek karantinanın sona erdirilmesi gerekmektedir.”

 

*Suş: Bir bakteri veya virüsun farklı alttürlerinin, aralarında genetik farklılıklar bulunan gruplarına deniyor.

**Kohortlanma: Belli bir ortak özelliği olan kişiler (bir iş kolunda çalışanlar, bir okulda öğrenci olanlar, belli bir yılda doğanlar vb.) anlamına geliyor. Hastalığa yakalanma olasılığı saptanıyor.

Koronavirüs Kısıtlamaları İl İl Kaldırılabilir!
Bilim

Koronavirüs Kısıtlamaları İl İl Kaldırılabilir!

Koronavirüs nedeniyle getirilen kısıtlamalar ne zaman kaldırılacak? Vatandaşlar tedbirlerin ne zaman hafifletileceğini merak ediyor. Koronavirüs salgını nedeniyle bildiğiniz üzere Türkiye'de kafeler ve restoranlar başta olmak pek çok yer kapatıldı.

Koronavirüs salgınında ateş, vücut ağrıları ve boğaz ağrısı en yaygın belirtiler arasında yer almakta. Çok sayıda koronavirüs hastasında kuru öksürük görülüyor. Koronavirüs yakın temas ile insanlardan insanlara geçmekte. Virüsten korunmak için insanlarla yakın temasta bulunmamanız ve ellerinizi sık sık yıkamanız önerilmekte. Öksürürken ve hapşururken ağzınızı / burnunuzu kapatmayı unutmayın.

Hemen aşağıdan Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen Hayat Eve Sığar uygulamasını cihazınıza indirebilir ve son duruma bakabilirsiniz. Hayat Eve Sığar uygulamasında koronavirüs haritası yer alıyor. Bu haritada üzerinden nerelerde koronavirüs var olduğu bölgelerin ne kadar derecede riskli olduğu görülüyor. Aynı zaman HES kodu işlemleri de uygulama üzerinden gerçekleştirilebiliyor.

YORUMLAR