Nokia'nın 150 Yaşında bir Kuruluş Olduğunu Biliyor muydunuz?

Nokia'nın 150 Yaşında bir Kuruluş Olduğunu Biliyor muydunuz?

Evet, Nokia bugün 150 yaşına bastı. Finlandiya’nın Nokianvirta nehri kıyısında kağıt, lastik, balıkçı malzemesi, gaz maskesi, lastik ayakkabıyla başlayan Nokia tarihi, bugün anlı şanlı teknik başarılarla dolu.1865 yılında bir ağaç kütüğü işleme fabrikası olarak ticaret hayatına başlayan Nokia, bir zaman sonra belki de cebimize ilk akıllı telefonu koyan endüstri devi olacağını o zamanlar kestiremiyordu. 1865 yılında kağıt üretip İngiltere, Fransa ve Rusya’ya satan Nokia, lastik çizme, misine, araba lastiği, gaz maskesi gibi onlarca farklı ürün yaptı. Ancak Nokia’nın elektrik ve elektroniğe dönüş noktası Finnish Cable Works isimli bir fabrikaya yatırım yapmasıyla başladı.

1960’ların başında elektronik cihazlar üretmeye başlayan Nokia, akılı telefon tarihinin ikonları ve kilometre taşları olan telefonlarını da 90'lı yıllarda yapmaya başladı. Belki de hepimizin ilk telefonu Nokia’ydı. Yıllarca yeni modellerini heyecanla bekledik. Dayanıklılığına ve tasarımlarına hayran kaldık.

Nokia 150’inci yıl dönümü nedeniyle 5 dakikalık şirin bir belgesel de hazırlamış. Bu belgeseli seyrederek hem biraz bilgilenelim hem de eski Nokia ürünlerine bakıp nostaljiyi paylaşalım istedik.  İşte 150 yıllık Nokia’nın 5 dakikalık tarihi. 

Nokia Telefon Üreteceğine Dair İddiaları Yalanladı

Microsoft'un İlk NokiaReklamı Yayınlandı

Microsoft, Nokia'nın Tüm Cihazlarını, Servislerini ve Patentlerini Satın Aldı

YORUMLAR