Samsung, Tizen Uygulaması Geliştirenlere Para Dağıtıyor

Samsung, Tizen Uygulaması Geliştirenlere Para Dağıtıyor

Android ve iOS dışındaki işletim sistemlerinin mobil dünyada pek de tercih edilmediği bir gerçek. Son dönemlerde her ne kadar Microsoft ve Nokia işbirliği sayesinde Windows Phone 8'in pazar payında bir ilerleme kaydedilmişse de, henüz çok ciddi bir rakip olduğunu söylemek zor. Aynı zamanda Ubuntu Mobile ve Firefox OS işletim sistemleri de çok yakın zamanda son sürümleri ile dağıtılmaya başlanacak.

Bunca hengame ve onlarca işletim sisteminin arasına bir tane de Samsung'dan geliyor ve bir süredir Intel ile gerçekleştirdiği işbirliği neticesinde Tizen'in tamamlanmak üzere olduğu bilgileri yayılıyor. Her ne kadar bazı analistler işletim sisteminin iptal edildiğini iddia etseler de CNET'in aktardığı bilgilere göre Samsung, Tizen için uygulama geliştirenlere en yükseği 200.000 dolar ve toplamda 4 milyon doları bulacak olan para ödülleri dağıtacak.

Samsung'un Android işletim sisteminden elde ettiği bilgileri kullandığı ve bir yandan da Android'e olan bağımlılığını özellikle orta seviye modellerde düşürmek istemesinden dolayı geliştirdiği Tizen'in, şirketin yaygın pazarlama ve dağıtım ağı sayesinde oldukça popüler olacağına inanılıyor. İkinci bir Bada vakası yaşanacak mı hep birlikte önümüzdeki aylarda göreceğiz.

Android cihazlardaki güvenlik açığı kapatıldı

YORUMLAR