Sentetik Retina ile Gece Körlüğüne Çözüm Üretilecek

Sentetik Retina ile Gece Körlüğüne Çözüm Üretilecek

24 yaşındaki genç bilim insanı Vanessa Restrepo-Schild, laboratuvar koşullarında ürettiği sentetik retina ile halk arasında tavuk karası olarak da bilinen, bilimsel adı "retinitis pigmentosa" olan gece körlüğü problemini ve diğer retina kaynaklı göz problemlerini çözebilecek.

Aslında ilk yapay retina 2013 yılında onay almıştı. Argus II Retinal Protez Sistemi adı verilen bu ilk yapay retina, sert bir materyalden üretildiği için hem hasta açısından zahmetliydi hem de ekonomik bir çözüm değildi. Oxford Üniversitesi'nde görev yapan Vanessa Restrepo-Schild ise retina problemleri yaşayan insanlar için daha iyi bir çözüm sunuyor. Bu yeni sentetik retina, önceki yapay retina modellerinin aksine biyolojik ve yumuşak dokular kullandığı için vücuda daha iyi uyum sağlıyor ve reaksiyon riskini azaltıyor.

Gece körlüğü gibi retina problemleri genetik olarak sahip olunan problemler, yani bu tür problemler doğuştan geliyor. Buna ek olarak gece körlüğünün tedavisi de bulunmamakta. Gece körlüğüne sahip insanlar, ışığın olmadığı ortamlarda kesinlikle göremiyorlar. Normal insanların gözleri karanlığa bir süre sonra adapte olabiliyor ve görmeye başlayabiliyor, gece körlüğünde retina görevini yapamadığı için böyle bir durum söz konusu olmuyor.

Gözümüzün arka bölümünde bulunan retina, algılanan ışığı elektrik sinyallerine dönüştürüyor. Beyindeki nöronlara iletilen bu sinyaller görüntünün oluşmasını sağlıyor; fakat retinadaki kusurlar nedeniyle algılanan ışık elektrik sinyaline dönüştürülemiyor ve karanlıkta ve düşük ışıkta görüntü oluşturulamıyor. Retina problemleri yaşayan hastaların retinaları yeni üretilen sentetik retina ile değiştirildiğinde ise göz normal fonksiyonlarını kazanabiliyor.

Vanessa Restrepo-Schild'in laboratuvar koşullarında test ettiği sentetik retina saf su damlacıkları ve biyolojik hücre zarı proteinlerinden üretilmiş. Saf su içinde mineraller yer almadığı için ve bu saf suyun etrafında doğal proteinler kullanıldığı için sentetik retina vücut ile başarılı bir şekilde uyum sağlayabiliyor ve alerjik tepkiler oluşması ihtimali ciddi derecede ortadan kalkıyor.

Vanessa Restrepo-Schild'in sentetik retinasının geliştirilmesi de planlanmakta. Sentetik retinaya renklerin algılanması, şekillerin ve sembollerin algılanması özelliklerinin kazandırılması hedefleniyor. Araştırma laboratuvar testleri tamamlandıktan sonra hayvanlarda da test edilecek, sonraki adım ise insanlar üzerindeki klinik testler.

Akıllı Gözlükler Sayesinde Çift Odaklı Gözlükler Tarih Oluyor

YORUMLAR