Stephen Hawking'in Son Sözü: Evren Hologramdır

Stephen Hawking Hologram

Yaklaşık bir ay önce aramızdan ayrılan İngiliz Fizik Profesörü Stephen Hawking, evrenin hologram olduğunu söyledi.

Ünlü fizikçinin ölmeden önce üzerinde çalıştığı ve evren modellerini ele alan makalesi, ölümünün ardından yayınlandı.

Hawking Hologram Teorisi

Dünyanın gördüğü en başarılı bilim insanlarından bir tanesi olan Stephen Hawking, içinde yaşadığımız evrene dair ortaya attığı teorik fikirlerle adını duyurmuştu. Genç yaşlarında başladığı çalışmalarını, hayatını kaybeden kadar sürdüren Hawking, son olarak Profesör Thomas Hertog ile birlikte bir makale hazırlamıştı. Hawking’in ölümünden yaklaşık bir ay sonra “A smooth exit from eternal inflation? – Kozmik enflasyondan yumuşak bir çıkış?” başlığıyla Journal of High Energy Physics isimli akademik dergide yayınlanan makalede, Büyük Patlama teorisinin uzantıları üzerinde duruldu. Yazıda, tüm evrenin iki boyutlu yüzeyde yansıtılan, oldukça karmaşık bir hologramdan müteşekkil olduğu fikri dile getirildi.

Modern fizikte, evrenin oluşumuna dair kabul edilen görüşlerden ilkinde, Big Bang’ten sonra “kozmik enflasyon” yaşandığı, enflasyonun yeni evrenler oluşturduğu ve bunların uzayda dağıldığı iddia ediliyordu. Hawking ve Hertog tarafından yazılan makaledeyse, Büyük Patlama sonrasında evrenin sonsuz şekilde genişlediği ve sayısız çoklu evrenler yarattığı fikrine karşı çıkıldı.  

Konuyla ilgili konuşan Hertog, “Çoklu evrenleri, kaynayan bir suyun içerisindeki kabarcıklara benzeyen cep evrenleri mozaiği olarak hayat edebilirsiniz. Fizik ve kimya kuralları her cep evreninde farklılık gösterebilir. Bazı evrenlerde yıldızlar ve yaşan olabileceği gibi diğerleri tamamen boş olabilirler. Hakim teorinin problemiyse kendi evrenimiz hakkında çok az şey öngörmesidir. Eğer çoklu evrende farklı cep evrenlerinin ölçeği büyükse ya da sonsuz sayıdaysa, o zaman her şey mümkündür; ancak bu doğru şekilde test edilemez.” dedi.

Hawking ile birlikte ortaya attıkları teorinin daha test edilebilir olduğunu söyleyen Hertog, “Bizim teorimiz, genel göreliliği kuantum fiziğiyle uzlaştırmaya çalışan ve teorik fiziğin bir dalı olan sicim teorisine dayanmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Thomas Hertog teoriyi şu şekilde özetledi: “Özellikle, evrenin geniş ve karmaşık bir hologram olduğunu öne süren yeni bir holografi kavramını sizim teorisi içerisine sokuyoruz. Belirli 3 boyutlu uzaylardaki fiziksel gerçeklik, bir yüzey üzerinde matematiksel olarak 2D izdüşümlere indirgenebilir.

Yeni yayımlanan makaledeki teori, Hawking ile ABD'li fizikçi James Hartle'ın 1980li yıllarda yayımlanan makalesini, sicim teorisinde kullanılan daha güçlü, modern matematik teknikleriyle güncellenmiş olarak sundu. Hawking'in Cambridge Üniversitesi'nden meslektaşı Malcolm Perry, "Stephen bu makalenin en gurur duyduğu çalışma alanı olduğunu söylerdi" dedi. Ancak bu makale Hawking'in ölümünden sonra kendi adıyla yayımlanan tek makalesi olmayacak. Perry, Harvard Üniversitesi'nden Andrew Strominger ve Hawking ile birlikte kara delikler üzerine yayımlanmayı bekleyen iki makale daha yazdı.