Stephen Hawking'ten Tüm İnsanlığı Korkutan Açıklama

Stephen Hawking'ten Tüm İnsanlığı Korkutan Açıklama

Dünyaca ünlü İngiliz fizikçi Stephen Hawking, insanoğlunun 2600 yılına kadar yok olabileceği uyarısında bulundu. Artan nüfus ve enerji talebinin gezegeni felakete sürükleyeceğini belirterek Dünya’nın alev topu haline gelebileceğini ifade eden Hawking, insanlığın dünyayı bir an evvel terk etmesi gerektiğini belirtti.

Gezegenimiz son yıllarda hiç olmadığı kadar; küresel ısınma, açlık, savaş ve nükleer silah tehditleriyle karşı karşıya. Kendi varlığına ve yaşadığı dünyaya son vermek için delice bir mücadele veren insanoğlu, her şeyin farkına vardığında belki de çok geç olacak.

Dünyanın önde gelen bilim insanlarından Stephen Hawking, Çin’in başkenti Pekin’deki Tencent WE Zirvesi’ne video konferans yoluyla bağlanarak, insanların faciadan kurtulmak için hayata uygun başka bir gezegen bulması gerektiğini belirtti. "Dünyalılar varlıklarını milyon yıl daha uzatmak istiyorlarsa, kimsenin gitmediği yerlere korkusuzca gitmeliler" diyen Hawking, insanoğlunun yaşamını sürdürebilmesi için gelecekte uzay yolculuğu yaparak farklı gezegenlere yerleşmesi gerekeceğini söyledi.

Ünlü fizikçinin tezine göre, dünyadaki yaşam; aniden meydana gelecek bir nükleer savaş, genetik olarak değiştirilmiş bir virüsün yaratılması ya da giderek artan yapay zeka tehdidi nedeniyle sona erebilir.

Hawking, komşu Alpha Centauri Sistemi’ne seyahati öngören Breakthrough Starshot adlı projesine dikkat çekiyor. Yatırımcıların bu projeye destek vermesi gerektiğini ifade eden ünlü fizikçi, bu sistemde hayat için uygun gezegenin olabileceğini tahmin ediyor.

Breakthrough Starshot projesinin uzay aracının ışık hızıyla sadece 20 yılda yıldızlara ulaşabileceğini açıklayan Hawking, insanlığın kurtulmasının tek yolunun bu olduğunu söyledi.

Konferansta konuşma yapan Breakthrough Starshot projesinin mevcut yöneticisi Pete Worden, 21. yüzyılın ikinci yarısında, Alpha Centauri yörüngesindeki hayata uygun gezegenin ilk görüntülerinin alınabileceğini ifade etti.

Breakthrough Starshot Projesi Nedir?

Breakthrough Starshot; Stephen hawking, Yuri Milner ve Mark Zuckerberg'in yönetiminde başlatılan ve yıldızlararası seyahatin yapılabilmesi amacını taşıyan bir proje.

Hedef ise Güneş Sistemi'ne en yakın olan ve 4.37 ışık yılı uzaktaki Alpha Centauri yıldız sistemine robotlar göndermek. Bununla birlikte projenin hayata geçirilmesi ve robotların Alpha Centauri'ye doğru yola çıkması için yaklaşık 20 yıl sürecek bir çalışma gerekiyor.

Hatta robotların Alpha Centauri'ye varması da bir 20 yıl sürecek ve bu yüzlerce robotun veri toplayıp Dünya'ya fotoğraf yollaması da yaklaşık 4 yılı bulacak. Yani Starshot, toplamda 44-45 yıl sonra sonuç elde edilecek bir proje. Fakat ne kadar uzun soluklu olursa olsun tüm insanlığı heyecanlandıran bir proje olduğu gerçeğini atlamamamız gerekiyor. Zira bu proje ile Dünya benzeri gezegen bulma ihtimali ve belki de başka uygarlıklarla karşılaşma firsatını yakalayabiliriz.

Stephen Hawking'in görüşleri ve Breakthrough Starshot projesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın.

YORUMLAR