Steve Jobs Hala Apple'ı Yönetiyor Olsaydı Ne Olurdu?

Steve Jobs Hala Apple'ı Yönetiyor Olsaydı Ne Olurdu?

Steve Jobs'un vefatından bu yana Apple’ın yaptığı her ürün, her pazarlama faaliyeti, her açıklama eleştirildi ve yerildi. 'Steve olsaydı böyle yapmazdı' sesleri her kafadan yükseldi. Tim Cook'un var olan başarısı çok fazla takdir görmedi. Peki, gerçekten Apple'ın başında hala Steve Jobs olsaydı?Dün Steve Jobs'un doğum günüydü. Yaşasaydı Jobs 60 yaşında olacaktı. Peki, ya Apple'ın hala başında olsaydı neler olabilirdi? Elbette her şey bambaşka olurdu, 9to5Mac bu konuda bir araştırma yaptı ve bakın nasıl sonuçlara ulaştı.

- Apple TV hakkında kesinlikle daha iyi içerik ve daha iyi kullanıcı arayüzü hakkında baskıcı ve titiz bir politika uygular ve arayüzü kendisi beğenene kadar birçok prototipi denerdi. Acele bir sunum yapıp hayata geçirmezdi.

Her şeyi sadece baş parmağımızla kontrol edebilmenin yeterli olacağını savunan Jobs, büyük olasılıkla 5.5 ve 4.7 inçlik iPhone 6 serisine de geçit vermeyecekti. Onun istediği büyük değil küçük ekranlardı.

- Apple Watch piyasaya çıkar mıydı? Büyük olasılıkla piyasada pek çok benzerinden daha farklı özellikler kazanana kadar çıkmazdı.

Apple araba üretir miydi? Büyük olasılıkla evet. Steve Jobs'un bu konuyla ilgili pek çok öngörüsü olduğu biliniyor. Neden bu konuda bir atılım yapmadığı da bir sır. Acaba hasta olduğu için bu konuyla uğraşacak enerjisi kalmamış olabilir mi? Apple Tesla’yı oyun dışı bırakabilir miydi? Bunun cevabını asla öğrenemeyeceğiz.

Apple'ın kurum kültürünün de bugünden çok farklı olabileceği düşüncesi, Apple uzmanları tarafından savunulan bir gerçek. Çevreci yaklaşım konusunda Tim Cook kadar duyarlı olabiceği ihtimali çok yüksek. Ancak bu yaklaşımın nasıl kara dönüşebileceği konusunda Cook’tan daha stratejik davranabileceği de savunuluyor. 

Yıllar Boyunca Steve Jobs

Steve Jobs'tan 9 Özlü Söz

Diana Walker'ın GözündenSteve Jobs

Yeni Steve Jobs Videosu Apple'ı Tehdit Ediyor

YORUMLAR