Titanik’in Enkazı Yok Olma Tehlikesiyle Karşı Karşıya

Titanik’in Enkazı Yok Olma Tehlikesiyle Karşı Karşıya

Yapılan araştırmalar, Titanik’in su altındaki enkazının yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu gösteriyor. Bilim insanları, demir omurgasını aşındıran bakteriler yüzünden, 20 yıl sonra gemiden eser kalmayacağını ifade ediyor.

‘Tanrı’nın bile batıramayacağı gemi’ denilen Titanik, 1912’de İngiltere'nin Southampton limanından New York’a çıktığı ilk yolculuğunda buz kütlesine çarparak, Atlantik Okyanusu’nun karanlık sularına gömüldü. Leonardo DiCaprio ve Kate Winlest’in unutulmaz performansıyla filme de konu olan Titanik, bugün çürümekte olan bir enkaz.

Bilim insanları, birçok keşfe konu olan Titanik’in enkazının, demir omurgasını aşındıran bakteriler yüzünden 20 yıl sonra yok olacağını söylüyor. Oysa bakteriler gemi enkazlarını çürümekten koruyan bir işlev de görüyor.

Okyanus bilimcisi Robert Ballard, Titanik'in enkazını 1985'te bulmuştu. Soğuk Savaş sırasında batan iki Amerikan nükleer denizaltının enkazını ararken, iki enkaz arasında tesadüf eseri Titanik'e rastlamıştı.

O sırada deniz yüzeyinden 3,8 km derinlikteki enkaz, oldukça iyi korunmuş haldeydi. O derinliğe kadar ışığın sızmaması ve yüksek basınç nedeniyle burası canlı yaşam için pek uygun değildi. Fakat aradan geçen 30 sene içinde denizdeki bakterilerin metali aşındırdığı görüldü.

1991'de enkazdan pas örnekleri alındığında bunların canlılarla dolu olduğu görüldü. Üstelik bu daha önce bilinmeyen bir bakteri türüydü. Gemiye atfen bu bakteriye Halomonas titanicae adı verildi. Bu bakteri başka canlıların yaşayamayacağı, karanlık, basınçlı, hatta tuzlu ortamlarda yaşayabiliyordu.

H. titanicae gemi enkazlarında yaşayan tek bakteri değil. Enkaz deniz tabanına iner inemez çok sayıda mikrop bütün yüzeyini kaplayarak 'biyofilm' adı verilen kaygan bir tabaka oluşturur. Bu tabaka mercan, sünger ve yumuşakçaları, onlar ise daha büyük canlıları bu ortama çeker.

Titanik de dahil bütün gemi enkazları elbette ebedi değil; tuzlu suyun aşındırıcı etkisi ve ahşap veya metalle beslenen bakteriler nedeniyle bir gün tümüyle yok olacak. Ardında ise sadece yıllar geçse de unutulmayacak filmi kalacak.

Bilim İnsanları Kötü Anıları Silmenin Yolunu Buldu

Bilim İnsanları, Ölümün Bir İllüzyon Olduğunu Açıkladı

Ödüllü Bilim İnsanları Kıyametin Nasıl Geleceğini Tartıştılar

YORUMLAR