Toshiba'nın 14TB'lık Helyum Doldurulmuş Sabit Diski Yakında Geliyor

Toshiba'nın 14TB'lık Helyum Doldurulmuş Sabit Diski Yakında Geliyor

Şu an itibarıyla klasik harddisk modellerine yani 3.5 inç'lik sabit disklere baktığımız zaman en fazla kapasiteyi sunabilen firmanın Western Digital olduğunu görüyoruz. WD'nin HGST Ultrastar He12 modelli 12TB'lık sabit diski yaklaşık 5 aydır piyasada. Toshiba da bu modele rakip olmak üzere çalışmalarına başladı.

Toshiba yaptığı açıklamalara göre 14TB kapasitesinde ve helyum doldurulmuş bir sabit disk geliştirmeye başladı. Yani ürün piyasaya çıktığı zaman şu anki maksimum kapasiteli sabit disk rekorunu WD Ultrastar He12'den alacak. Toshiba'nın şu an itibarıyla sunabildiği en yüksek kapasiteli sabit disk ise 8TB idi. Geliştirilen 14TB'lık helyumlu bu sabit diskin 2018 yılına girmeden piyasaya sunulabileceği de tahminler arasında. Bağlantı şekli ise normal SATA bağlantısı olacak.

Helyum gazının sabit disklerin içinde kullanılmasına bakacak olursak, bu yöntem keşfedildiğinden beri sabit disklerin kapasitelerinde önemli artışlar oldu. Çünkü önceden firmaların 10TB ve üzeri gibi kapasiteleri ulaşmaları mümkün olmuyordu. Normal hava yerine helyum gazının kullanılmasıyla birlikte sabit disklerin içerisindeki katmanlar arası boşluklar azaltılabildi ve daha çok katman yerleştirilebildi. Yani kalınlık artışı olmamasına rağmen kapasite artışı sağlanabildi. İçerisine helyum gazı doldurulan sabit disklerde bu gaz havadan daha az yoğunluğa sahip olduğu için sabit diskin içerisindeki mekanik sürtünmeler de azaltılmış oluyor ve bunun yanı sıra daha başka avantajlar da sağlanabiliyor.

Ayrıca depolama alanında çalışmalar yürüten Japon firmalarından Hoya Corp. firması, Seagate, WD, Toshiba gibi firmaların 20TB sınırına yaklaşmasına yönelik bazı açıklamalarda bulunuyor. Bu firma böyle büyük kapasiteli sabit disklerin dış kasalarının camdan üretilmesini tavsiye ediyor. Çünkü metal yerine cam seçilmesi daha yüksek sertlik, hafiflik, sıcaklıkla genleşmenin az olması gibi faydalı özellikleri sabit disklere kazandırabilir. Hoya firması an itibarıyla dizüstü bilgisayarlarda kullanılan 2.5 inç'lik sabit diskler için bu cam panelleri üretiyor.

Bunun yanı sıra HAMR (heat assisted magnetic recording) adlı manyetik kayıt teknolojisi de yüksek kapasitelere ulaşılmasını sağlıyor fakat aynı zamanda bu teknolojiyi kullanan sabit diskler 700 santigrat derece gibi çok yüksek sıcaklıklara da ulaşıyor. Alüminyum kapaklı sabit disklerin 200 santigrat derece civarında genleşmeye bağlı sorunlar yaşadığı düşünülünce Hoya Corp. firmasının geliştirmekte olduğu bu sabit diskler için cam paneller oldukça mantıklı görünüyor. Yani özet olarak teknolojinin her alanında olduğu gibi sabit disk ve depolama teknolojileri konusundaki gelişmeler de hiç hız kesmeden devam ediyor.

WD, 12 TB Kapasiteli Sabit Disklerini Tanıttı

Akıllı Saatleri Bir Kenara Bırakın, HDD Saat Görenleri Büyülüyor!

YORUMLAR