TRT Bandrolü İle Beraber Telefonlara Zam Gelecek, İşte Zam Oranları

TRT Bandrolü İle Beraber Telefonlara Zam Gelecek, İşte Zam Oranları

İnternet yoluyla radyo ve TV yayınlarını alabilen cihazlar da TRT bandrolü uygulaması kapsamına alındı. Bu durumda akıllı telefonlarında bu kategoride değerlendirilmesi ve zamlanması gündeme geliyor.

Resmi Gazete’de bugün yayınlanan Bakanlar Kurulu kararına göre, "internet bağlantısı vasıtasıyla doğrudan veya herhangi bir yazılım veya donanım ilavesiyle radyo ve TV yayınlarını" alabilen cihazlar yüzde 6 oran üzerinden TRT bandrolü uygulamasına tabi olacak ifadesi oldukça dikkat çekici. Bu karar göre daha önce bandrol uygulamasına tabi olmayan cep telefonlarının yukarıda ifade edilen oranda zamlanması söz konusu olacak. Böylece cep telefonları yüzde 6 ve 7 oranında, tablet ve bilgisayarlar da yüzde 2 ve 3 oranında TRT bandrolü uygulamasına tabi tutulabilecekler.

Resmi Gazete’de yer alan kararın ardından cep telefonu, akıllı saatler, radyo alıcısı olmasa bile internete girilerek radyo dinlenebilen tüm cihazlar TRT bandrolü taşımak durumunda kalacak. Bu durumda akıllı telefonların güncel satış fiyatlarına yüzde 6-7 oranında bedel eklemeye başlayabiliriz. Bu durumun ne zaman fiyatlara yansıyacağı ise henüz belli değil. Öte yandan zaten oldukça pahalı olan bazı markalar bu durumu fiyatlara yansıtmayabilir. 

YORUMLAR