Türkiye 'Cep'ten Konuşmada Avrupa Lideri

Türkiye 'Cep'ten Konuşmada Avrupa Lideri

Yılın üçüncü çeyreğinde, aylık 436 dakika cep telefonu kullanan Türkiye, bu sayının ortalama 257 dakika olduğu Avrupa’da daha önce olduğu gibi yine zirvede yer aldı.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu’nun (BTK) verilerinden derlenen rapora göre yılın üçüncü çeyreğinde Türkiye’de mobil abone sayısı 74,5 milyon oldu. Mart ayının sonlarında 66 milyonu bulan 3G kullanıcı sayısı, 4.5G’nin kullanıma açılmasıyla beraber 23,5 milyona düşerken 4.5G kullanıcı sayısı 45,7 milyona ulaştı.

Yılın üçüncü çeyreğinden sabit ve mobil telefon trafiği toplamda 64 milyar dakikayı buldu. Bu ölçümün 62 milyar dakikası mobil hatlara, 2 milyar dakikası ise sabit hatlara ait. Önceki üç aylık döneme nazaran mobil telefon trafiği artarken, sabit telefon trafiği düşüş gösterdi.

Cepten konuşmada Avrupa lideri olan Türkiye, zaman geçtikçe bu alanda diğer Avrupa ülkeleriyle yarışıyor. Son verilere göre Türkiye'nin cepten konuşma eyleminde en yakın takipçisi olan Fransa, İsveç ve Norveç ile iyice arayı açtığı görülüyor.

Türkiye'de 4.5G Abone Sayısında Büyük Artış!

Adil Kullanım Noktası Hakkında BTK Anket Başlattı, Görüşlerinizi Bildirin

YORUMLAR