Türkiye'de Üretilen Parça Tesla ile Uzaya Gitti

Uzaydaki Tesla Aracında Türk Otomotiv Sanayisinin Katkısı Varmış

Tesla ve SpaceX CEO'su Elon Musk'ın, dünyanın en büyük roketi Falcon Heavy ile birlikte uzaya gönderdiği kişisel Tesla aracında Türk otomotiv yan sanayisinin de imzası varmış. 

Yaklaşık üç ay önce 21. yüzyılın en önemli olaylarından biri gerçekleşmiş ve SpaceX'in 7 yıldır üzerinde çalıştığı Falcon Heavy roketi başarıyla uzaya fırlatılmıştı. Ancak bu fırlatmayı anlamlı kılan şey, roketin ucundaki kapsülde bulunan kırmızı bir Tesla Roadster olmuştu.

tesla roadster spacex

Elon Musk'ın kişisel Tesla Roadster aracı, sürücü koltuğunda SpaceX'in yeni astronot kıyafetleri giydirilmiş "Starman" adındaki manken ve David Bowie'nin Space Oddity şarkısı eşliğinde uzay yolculuğuna devam ediyor.

Dünya gazetesinden Aysel Yücel'in haberine göre,  2.9 saniyede 100 kilometre hıza çıkabilen bu elektrikli canavarda, Türk otomotiv yan sanayisinin de önemli bir katkısı varmış. 1969 yılından bu yana Maysan adıyla Türkiye'de amortisör üretimi yapan ve 1997 yılında Güney Koreli Mando Corporation ile ortaklık kurarak Maysan Mando adını alan şirket, uzaya gönderilen Tesla'nın amortisör parçalarından birini üretti.

Türkiye'deki fabrikalar dahil olmak üzere 24 ayrı Mando fabrikasında üretilen amortisör parçaları, Amerika’daki Mando fabrikasına gönderildi. Maysan Mando Genel Müdürü Anıl Yücetürk, 7 milyar dolar ciroya sahip Mando Grubu'nun Tesla'nın en önemli tedarikçilerinden biri olduğunu söyledi. 

uzaydaki tesla aracı

Yücetürk, "Uzaya gönderilen Tesla’nın 4 amortisörünü de Mando üretti. Türkiye’deki fabrika dahil 24 ayrı Mando fabrikasında Mars’a giden Tesla aracı için amortisör ve diğer fren araçları için gereken parçaların alt komponentleri üretildi ve Amerika’da Mando fabrikasına gönderildi. Maysan Mando olarak biz amortisörün önemli komponentlerinden biri olan milini ürettik" ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin en büyük 500 şirketi arasına girmeyi planlayan şirket, 70’den fazla ülkeye ihracat yaparken, Tofaş, Ford Otosan, Renault gibi dünya devi otomotiv firmalarının yanı sıra Türk Silahlı Kuvvetleri’nin amortisörlerini de üretiyor.

YORUMLAR