Türkiye, İnsansız Hava Teknolojilerinde Sınıf Atlayacak

Türkiye, İnsansız Hava Teknolojilerinde Sınıf Atlayacak

Geliştirdiği İnsansız Hava Araçları (İHA) ile adından söz ettiren Baykar A.Ş., 1.5 ton yük taşıyabilen İHA Akıncı’yı 2019 yılında gözyüzüyle buluşturacak. 

Demirören Haber Ajansı’na (DHA) konuşan Baykar A.Ş  Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, insansız savaş uçağı ve insansız hava aracı İHA Akıncı ile ilgili çok önemli bilgiler paylaştı.

İnsansız savaş uçağının 2023 öncesinde, 1.5 ton yük taşıyabilen daha stratejik görevler yapan insansız hava aracı Akıncı’yı ise 2019 yılında uçurmak istediklerini söyleyen Bayraktar, Türkiye’nin insansız hava aracı teknolojilerinde sınıf atlayacağını belirtti.

Selçuk Bayraktar,

Terör olaylarının azalmasında İHA’ların büyük katkı sağladığını dile getiren Bayraktar, “Terörü bitirmek istemiyorlardı. Son iki senedir terör olayları çok azaldı niye çünkü insansız hava araçları çok etkili kullanılıyor. 58 tanesi Bayraktar’tan. Şu an biz konuşurken de 15 tanesi havada. Bu sayı git gide artacak 50 olacak”  dedi.

Teslim ettikleri insansız hava araçlarının eğitimlerini kendilerinin verdiklerini söyleyen Bayraktar, "Benim üç senem ekiple beraber Güneydoğu da geçti. Afrin operasyonunda da çok özel teknolojilerle İHA’larımız donatıldı. Bayraktar TB1 kendi sınıfında dünyanın en iyisi. Türkiye kadar terörle mücadele harekatı yapıp bu kadar teknolojiyi kullanan başka ülke yok”  ifadelerini kullandı.

Bayraktar ayrıca, Baykar’ın üretimiyle Türkiye'nin İHA ithalatının azalmasının ülke ekonomisine büyük katkı verdiğine vurgu yaparak, "Bu parayla ölçülmez; ölçülecek olsa milyarlarca dolardır"  dedi.

YORUMLAR