Twitter'a Erişim Engellendi

Twitter'a Erişim Engellendi

Uzun zamandır herkesin en çok merak ettiği konulardan bir tanesi olan "Twitter'a erişim engellenecek mi?" sorusu, geçtiğimiz saatler içerisinde yanıt buldu ve Telekonomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından yapılan açıklamayla Twitter'a erişimin resmi olarak engellendiği duyuruldu.

Twitter'a giriş yapmak isteyen kullanıcılar ise "İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı (TMK 10. maddesi ile görevli)'nin 20.03.2014 tarih ve sayılı kararına istinaden TİB tarafından koruma tedbiri uygulanmaktadır." ibaresiyle karşı karşıya kaldılar.

Başbakan Erdoğan'ın Bursa'da yaptığı konuşma sırasında söylediği "Twitter'ın kökünü kazıyacağız ve konuyla ilgili gelebilecek uluslararası tepkileri de dikkate almayacağız." sözlerinin ardından Twitter'a erişimin yasaklanmış olması da ayrıca dikkatleri çeken konulardan bir tanesi oldu.

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı sitesi üzerinde yapılan sorgulama sonucunda Twitter için yürürlüğe girmiş olan 4 adet koruma tedbiri uygulaması bulunuyor ve karar kapsamında öncelikli olarak Twitter'a erişimi engelleyen ilk servis sağlayıcısının Kablonet olduğu belirtildi. Ardından Turkcell, Vodafone gibi mobil servis sağlayıcıları da Twitter'a erişimi engelleyen isimler arasında yerlerini aldı.

İnternet servis sağlayıcısı ne olursa olsun DNS ayarlarını değiştirme işlemi yapan kullanıcıların hala Twitter'a giriş yapabildikleri de gelen diğer haberler arasında yerini aldı. Ayrıca DNS ayarlarıyla ilgili sıkıntı yaşayan kullanıcılar da alternatif üçüncü parti yazılımlar aracılığıyla Twitter'a giriş yapabiliyorlar. Bu noktada Google Chrome kullanıcılarının en çok tercih ettiği yazılımın ZenMate adlı eklenti olduğu dikkatleri çekiyor.

Bir Google Chrome eklentisi olan ZenMate hakkında daha fazla bilgi almak için "ZenMate Nedir? Nasıl Kullanılır?" blog yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Twitter kapatıldı ve tekrar ne zaman aktif olarak kullanıma açılacağı konusunda bir netlik yok ama olayın yankıları şimdiden basında, internette ve Twitter kullanıcıları arasında geniş bir yer bulmayı başardı. Hep birlikte bekleyerek zaman içerisinde neler olacağını göreceğiz.

Ayrıca Android DNS değiştirme işleminin nasıl yapıldığı hakkında bilgi almak için "Android Cihazlarda DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir?" blog yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bilgisayarınızda size Twitter ve YouTube gibi yasaklı sitelere erişim imkanı veren hızlı ve güvenli bir DNS servisi kullanmak isterseniz size tek bir tıklamayla DNS değiştirme imkanı veren SmartSafeDNS programını kullanabilirsiniz:

SmartSafeDNS adresleri:
54.85.9.10

54.85.12.30

iOS işletim sistemine sahip iPhone ve iPad'inizde Twitter'a erişmek için bu yazımızdaki bilgileri kullanabilirsiniz:
iPhone ve iPad'de DNS Değiştirme

YORUMLAR