Venüs Uzayda Canlı Yaşamının İzlerini Taşıyor Olabilir

Dünyada dışı gezegenlerde hayat aramak neredeyse bütün büyük kuruluşların uğraştığı konular içerisinde yer alıyor. Venüs ise bu araştırmaların aslında pek merkezinde değil ancak yeni bir gelişme Venüs'te yaşam olabileceğini gösteriyor. İşte haberimizin detayları.

Venüs gezegenine dikkatlice bakıldığında bazı siyah lekelerin olduğu görülebilir. Bu siyah lekelerin canlı organizmalar olduğu bazı bilim insanları tarafından ortaya atıldı. Her ne kadar Venüs gezegeninde yaşam için yeterli koşullar bulunmasa bile yine de kesin bir şey söylemek mümkün değil.

Venüs gezegeni bilinmeyen soğuruculara sahip

Gezegenin üzerinde beliren siyah noktaların daha çok karbondioksit ve sülfürik asit parçaları olduğu düşünülüyor. Venüs gezegeninde çok ciddi miktarlarda karbondioksit ve sülfürik asit bulunması gezegeni yaşama konusunda imkansız hale getirdiği gibi bu siyah lekelerin oluşmasını da sağlıyor olabilir.

Normal şartlarda herhangi bir insanın sülfürik asite çok kısa bir süre içerisinde bile maruz kalması ciddi anlamda zehirlenmeye yol açabilir. Şu aşamada Venüs gezegenine gitmek imkansız gibi görünüyor. Bilim insanları bulutlar arasında bulunan karbondioksit ve sülfürik asit parçalarının siyah lekelere yol açtığını düşünüyor. Bunun bir yaşam belirtisi olabileceği de ifade edildi.

Bazı bilim insanları bu gezegende çeşitli volkanik faaliyetlerin olduğunu da iddia ediyor. İlerleyen dönemlerde muhtemelen Venüs ile ilgili çalışmalar hızlanacaktır. Peki sizce Venüs gezegeninde hayat olma imkanı var mı? Fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlere aktarabilirsiniz.