Volkswagen ile Google Arasında Kuantum Bilgisayar Anlaşması

Son yıllarda bir hayli popüler olan elektrikli araç sektöründe başarılı olabilmek için Google ile ortaklık kuran Volkswagen, elektrikli araçlarında Google'ın kuantum bilgisayarlarını kullanacak. Ayrıca bu anlaşma sayesinde Volkswagen, kuantum bilgisayar kullanan ilk otomobil üreticileri arasında yerini almış olacak.

Kuantum bilgisayarlara sahip şirketlerden biri olan Google, Volkswagen tarafından üretilen elektrikli araçların sistemini kuantum bilgisayarlarıyla sağlayacak. Ayrıca elektrikli araç sektörünün önde gelen markalarından olan Toyota da bu konuda çalışmalar yürütüyor. Bu sektörde hızla gelişmek isteyen Volkswagen, hatırlayacağınız üzere elektrikli araç departmanına 84 milyar dolar yatırım sağlamıştı.

Kuantum bilgisayar yardımıyla otomobildeki elektrik pillerinden daha fazla verim almak isteyen Volkswagen, araç içi yapay zeka sistemlerini de bu bilgisayarlarla geliştirmeyi hedefliyor. Ayrıca şirket CIO'su Martin Hofman yaptığı açıklamada, "Kuantum bilgi işlem teknolojiye yeni bir boyut getiriyor ve geleceğe dönük ürünler için başarıyı temsil ediyor" dedi. Ek olarak Hofman "Volkswagen olarak, kuantum hesaplamayı ilk kullananlar arasında olmak istiyoruz. Google ile olan işbirliğimiz sayesinde bu hedefe doğru büyük bir adım attık" sözlerini de konuşmasına ekledi.

YORUMLAR