WhatsApp'ın Topladığı Veriler Açıklandı

WhatsApp'ın topladığı veriler iOS 14 ile birlikte açığa çıktı. WhatsApp topladığı verileri göstermeye başladı.

whatsappin-topladigi-veriler

WhatsApp'ın topladığı veriler son zamanlarda oldukça fazla merak ediliyor. iOS 14 güncellemesi ile birlikte Apple, uygulama geliştiricilerine topladıkları verileri AppStore'da gösterme zorunluluğu getirmişti. WhatsApp da topladığı verileri göstermeye başladı.

WhatsApp'ın Topladığı Veriler Gün Yüzüne Çıktı

AppStore'da WhatsApp'ın hangi verileri topladığı ile ilgili şirket tarafından bir bilgilendirme bölümü eklendi. Telefondan yaptığınız satın alımları WhatsApp görebilir. Konum bilgisi ve rehberinizde kayıtlı olan kişilerin bilgisi gibi veriler de WhatsApp tarafından görülebiliyor. WhatsApp'ın iPhone'lardan topladığı veriler şu şekilde:

  • Satın alınanlar
  • Konum
  • Kişiler
  • Kimlik tanıtıcılar (aygıt kimliği)
  • Tanılar (arıza / performans verileri)
  • Finansal bilgiler
  • Kişi bilgileri
  • Kullanıcı içeriği
  • Kullanım verileri

whatsapp-in-topladigi-veriler-gun-yuzune-cikti2

WhatsApp, hangi özelliklerin sıklıkla kullanıldığını bilmek ister, bu nedenle geliştirme alanında deneyiminizi iyileştirmek için daha az kullanışlı özellikleri gözden geçirebilirler.

WhatsApp, hangi kişilerle sık sohbet ettiğinizi bilmez. Bu bilgiler, yalnızca bir mesajı sık görüşülen bir kullanıcıya hızlı bir şekilde iletmek veya bazı durumlarda durum güncelleme listesini sıralamak için uygulamaya kaydedilir.

WhatsApp Güncellemesi Yayınlandı: İşte Yeni Gizlilik Sözleşmesi
YAZILIM

WhatsApp Güncellemesi Yayınlandı: İşte Yeni Gizlilik Sözleşmesi

WhatsApp yeni gizlilik sözleşmesini içeren bir beta güncellemesi yayınladı. Güncelleme kapsamında yenilenen hizmet şartlarının detaylarına değinen WhatsApp, uçtan uca şifrelemenin hala geçerli olacağını söylüyor.

WhatsApp CEO'su Will Cathcart da çok önemli bir bilgi paylaştı. Cathcart, WhatsApp'ın herkesin mesajlaştığı veya aradığı kişilere ilişkin günlükleri tutmadığını ve paylaşmadığını söyledi.

Facebook, WhatsApp Mesajlarına Erişiyor Mu?

Geçtiğimiz haftalarda WhatsApp tarafından resmi bir açıklama gelmişti ve Facebook'un WhatsApp mesajlarına erişmediği duyurulmuştu.

Yapılan açıklamada şu cümlelere yer verilmişti:

"WhatsApp üzerinden arkadaşlarınızla ve ailenizle yaptığınız görüşmeler ve mesajlaşmalar, uçtan uca şifreleme ile korunur. Uçtan uca şifreleme, yolladığınız fotoğrafın, ses kaydının, videonun ya da mesajın sadece sizin tarafınızdan ve konuştuğunuz kişi tarafından okunduğunu/dinlendiğini garanti eder. Üçüncü şahıslar, WhatsApp ya da Facebook bile, bu içerikleri göremez. Bunun sebebi, uçtan uca şifreleme sayesinde mesajlarınızın bir kilitle güvence altına alınmasıdır ve sadece alıcı ve siz bu kilidi açıp okuma yetisine sahipsinizdir."

WhatsApp'ın tarafımıza geçtiğimiz haftalarda gönderdiği açıklamada Facebook'un veya üçüncü şahısların mesajlara erişimi olmadığı belirtiliyor.

WhatsApp'ın topladığı veriler hakkında neler düşünüyorsunuz? Hemen aşağıda yer alan yorumlar bölümünden görüşlerinizi bizlerle ve diğer okurlarımız ile paylaşmayı unutmayın!

YORUMLAR