Yakın Gelecekte Telefonlar Kafamızın İçine Entegre Edilebilir

Yakın Gelecekte Telefonlar Kafamızın İçine Entegre Edilebilir

Davos Dünya Ekonomik Forum'u, 800'ü aşkın endüstri liderini bir araya getirdi. Yapılan sempozyumlarda sürücüsüz arabalardan, telefonların insanların kafasının içine yerleştirilmesine kadar çok farklı fikirler ortaya atıldı.

Bundan sadece otuz yıl önce, cep telefonları Star Trek gibi bilim kurgu filmlerinde kullanıyordu. Fakat, filmlerin beyaz perdede gösterilmesinden çok kısa süre sonra o teknolojileri kullanır hale geldik. Artık cep telefonları kanıksandığı için teknoloji gündemin ilk sırasında sürücüsüz arabalar yer alıyor. Daha önce hayal bile edemediğimiz bu teknolojinin, gün geçtikçe herkesin kullanıma biraz daha yaklaştığını görünce şaşırmadan edemiyoruz.

Sürücüsüz araba, Nesnelerin İnterneti, 3D yazıcılar gibi teknolojilerin gündemi oluşturduğu İsviçre'nin Davos kentinde düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu'nda, oldukça ilginç fikirler de ortaya atıldı. Kate Beckinsale'in başrolünde oynadığı Geleceğe Çağrı isimli filmi izleyenlerin hatırlayabileceği üzere, Beckinsale'in canladırdığı Lori, patronuyla konuşmak için elinin içine yerleştirilmiş bir telefondan yararlanıyordu.

Geleceğin telefonları kafamızın içinde olacak

Foruma katılan uzmanlara göre; insan vücudunun belirli bölgelerine yerleştirilmiş akıllı telefonlar 2023 yılından sonra kullanılmaya başlanacak. Bu telefonlar genellikle insanların kafalarına yerleştirilecek ve şu an yapabildikleri her şeyi orada da yapabilecekler. Yani aracı bir cihaz kullanmadan arama yapabilecek, mesaj gönderebileceksiniz. Her ne kadar sağlıksız görünse de, bunun tıbbi olarak insanlara çok şey katacağı da söyleniyor. Doğrudan insan bedenine entegre edilmiş bir telefon, vücudumuzla ilgili bilgileri de toplayabilecek ve herhangi bir hastalığı anında doktorlara iletebilecek.

Yapılan konuşmalarda dikkat çeken bir diğer ayrıntı ise sürücüsüz arabalarla ilgili oldu. Yapılan tahminlere göre 2026 yılında ABD'de yollarda olan arabaların 10'da 1'i sürücüsüz olacak. An itibarıyla Audi, BMW, Tesla ve Google gibi büyük şirketler sürücüsüz arabalar üzerinde çalışmalarını sürdürürken, başka büyük firmaların da onlara katılmasıyla birlikte sürücüsüz araba teknolojisinin çok hızlı gelişeceği tahmin ediliyor. 

Internet of Things ya da Nesnelerin İnterneti Nedir?

iPhone Kilidini Açmak İçin 3D Yazıcıdan Parmak İzi Çıkarma Yöntemi

Yapay Zeka 3D Yazıcıdan Mükemmel Bir Rembrandt Tablosu Ortaya Çıkardı

YORUMLAR