Yapay Zeka Yönetim Kurulu'na Katıldı

Hong Kong'ta risk sermayesi yatırımı yapan bir şirket, yönetim kuruluna bir yapay zeka alarak geleceğe bir adım attı.

Yapay Zeka Yönetim Kurulu'na Katıldı

Gelecekte bizi yapay zekaların yöneteceğine dair ütopyalar gerçek mi oluyor? Hong Kong'ta risk sermayesi yatırımı yapan bir şirket, yönetim kuruluna bir yapay zeka alarak geleceğe bir adım attı.

Hong Kong'ta orta ve uzun vadeli biyoteknoloji yatırımlarını yöneten Deep Knowledge Ventures şirketi, geçtiğimiz günlerde bir algoritmayı yönetim kurulu üyesi olarak görevlendirdiğini duyurdu. Progaramın geliştiricisi İngiliz şirket Aging Analytics'in basın açıklamasında kurulun diğer üyleleriyle aynı muameleyi göreceği belirtilen VITAL (Validating Investment Tool for Advancing Life Sciences) adlı program, şirketin müşterilerine üzerinde çalıştıkları alanda büyük miktarda veri akışı sunarak yatırımlarında yönlendirmelerde bulunacak. Öğrenme yeteneği sayesinde hangi şirketlerin daha başarılı yatırım gerçekleştireceğini tahmin edecek, rutin analizlerle bir danışmandan çok daha verimli ve güvenilir tahminlerde bulunacak. Toplantılarda önce VITAL'in raporları incelenecek, alınacak kararlar bu tahminlerin ardından şekillenecek.

İnsanların duygusal ve öznel olduklarından hata yapabileceğini, yapay zekanın daha sezgisel ve mantıksal kararlar vererek insanların bu zaafiyetlerinden doğacak açıklarını kapatabileceğini belirten şirket ortağı Dmitry Kaminskiy, şirket olarak girdikleri bu yeni dönem hakkında çok heyecanlı olduğunu belirtiyor. Portfolyo yönetimi yapan kurumların ilgisini çekeceğini düşündüğümüz bu yeni modelin, yine de bizde çok kolay kabul edilmeyeceği şüphesini de taşıyoruz.

Restoranlar Facebook'ta Menülerini Yayınlayabilecekler

PES Manager Çıktı!

YORUMLAR