Yeni Beyin Simülasyonu, Parkinson Hastalığının İlacı Olacak

Yeni Beyin Simülasyonu, Parkinson Hastalığının İlacı Olacak

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) araştırmacıları, Parkinson hastalığı, obsesif kompulsif bozukluk, epilepsi ve depresyon tedavisinde kullanılabilecek bir "derin" beyin simülasyonu geliştirdi.

Hastalar için daha az riskli, daha az pahalı ve daha erişilebilir olması beklenen teknolojinin projesi, Beth Israel Deaconess Tıp Merkezi (MIDMC) ve IT'IS Vakfı'ndaki araştırmacılarla ortak olarak sürdürülüyor. Geleneksel derin beyin uyarımının, kafatasının açılması ve elektrot yerleştirilmesi şeklinde gerçekleştiğini aktaran MIT beyin ve bilişsel bilimler ortak profesörü Ed Boyden, prosedürün semptomları iyileştirirse de ameliyatın son derece riskli olduğuna, beyin kanaması ve enfeksiyona neden olabildiğine değindi.

Geleneksel prosedür yerine araştırmacılar bu yeni sistemde, saçlı deri üzerine yerleştirilen elektrotlar aracılığıyla simülasyonu gerçekleştirecek. Elektrotlar aracılığıyla verilecek iki yüksek frekanslı elektrik akımı beynin derinliklerinde kesişerek, nöronların elektriksel faaliyetlerini yönlendirmek için kullanılabilecek. Hareketli elektrotlar olmadan sistemi yönlendiren araştırmacılar, simülasyonun büyüklüğü ve konumu üzerinde tam kontrolü ellerinde tutacaklar.

Şimdilik sadece fareler üzerinde gerçekleştirilen deneyler, insanlar üzerinde ne zaman uygulanmaya başlanacak henüz bilinmiyor. Yine de Parkinson hastalığı gibi beynin belirli bölgelerini etkileyen hastalıkların tedavisinde yeni bir umut olacak bu teknoloji, tüm insanlık için büyük bir umudu ifade ediyor.

Bilim İnsanları HIV Virüsünü İlk Kez Yok Etti!

YORUMLAR