Summoner's Legion

Summoner's Legion

kullanıcı
  • Lisans ÜCRETSİZ
  • TOPLAM İNDİRME 93
  • EDİTÖR PUANI
  • Üretici R2 Games

Summoner's Legion, internet tarayıcınız üzerinden ücretsiz olarak oynayabileceğiniz dijital bir kart oyunudur.

Bazen merak ediyorum. Gerçekten çok mu zor diye. Ne kadar olabilir? Senin her gün birden fazla oyun yayınlayacak gücün varsa, bir haftalığına bile bu iş yükünü tek bir alana yoğunlaştırsan da biraz ismini aklasan? Seri üretime geçmek kötü değil belki, ama haftada yayınladığın 5 oyun da oyun sektörünün en sevilen yapımlarının kalitesiz birer kopyasıysa bu adamlara kimse dur demiyor mu anlamıyorum.

Bu seferki kurbanın adı Summoner's Legion olmuş. Dijital kart oyunu alanında dünyada fenomen haline gelmiş, Blizzard firmasının geliştirdiği Hearthstone oyunundan etkilenmiş olsa gerek. Kart stratejisinden kahraman seçeneklerine, terimlerden kartların isimlerine kadar Hearthstone oyuncularının aşina olduğu içeriklere sahip. Bunun öncesinde hatırlıyorum da Hex isimli bir oyun için de hemen hemen aynı yorumda bulunmuştum, gelin görün ki Hex'in yine kendi çevresinde bir kalitesi vardı. En azından Summoner's Legion ile tanışana kadar elbette bunun farkında olmamak da kötü bir deneyim oldu.

Buraya kadar gelebildiysek zaten artık sadece meraktan okuyorsunuzdur. "Hiç mi iyi bir tarafı yok?" diyecek olursanız, basit bir kart oyunu konseptinde ele alacak olursak gerçekten yok. Oyuncu mantığından da düşünün, etrafta birçok ücretsiz dijital kart oyunu varken, bu oyunların grafik tasarımı vb. yapısı da kaliteliyken, hatta Hearthstone'un da ücretsiz olduğu gerçeğini göz önüne alınca Summoner's Legion'ın gerçekten hiçbir iyi tarafı yok.

Basit bir kart oyununu bile güzel göstermek için hiçbir şey yapılmamış. Free-to-play başlığı altına alınıp, oyun içi oynayanları kazıklamak üzerine kurulu düzende, oyun içi parayla kart ve deste satın alabiliyorsunuz. Hadi buna alışkınız diyelim, yahu neden 2 boyutlu bir animasyon tabanı var bu oyunda? Kart oyunu yahu altı üstü. Sen oraya iki boyutlu, inanılmaz dandik animasyonlarla, bir savaş alanı yapsan oyunun daha mı güzel görünecek diye düşündün? Ya da büyük ihtimalle bundan önceki yüzlerce oyununun yapısını hiç değiştirmeden sadece ismini Summoner's Legion koymak için yine bu iki boyutlu "stratejik" alanla karşı karşıyayız.

Dört sınıfın ne olduğunu anlatmaya gerek kalmadan tahmin etmişsinizdir diye düşünüyorum. Tabii ki savaşçı, büyücü, suikastçi ve şifacı. Bunların menülerde görünen karakter tasarım modellerine kadar sektördeki birçok oyundan kopyalandığını söylemem de bu noktada sizi şaşırtmayacaktır. Ciddiyim efendim, kart oyunlarını seviyorsanız çok daha iyi alternatifler var.

Hearthstone'dan bahsetmiş miydim?

ARTILAR

Nitekim sitedeki başlık animasyonları için uğraşmışlar

EKSİLER

Oyun içi grafik animasyonları çok kötü

Kartların isimlerine kadar oyun tamamen bir kopya

Metin stili çok zayıf