Hex: Shards of Hate

Hex: Shards of Hate

kullanıcı
  • Lisans ÜCRETSİZ
  • TOPLAM İNDİRME 696
  • EDİTÖR PUANI
  • Üretici Gameforge

Hex: Shards of Fate, fantastik rol yapma oyunları ve stratejik kart oyunlarını bir araya getiren benzersiz bir online oyundur.

Trading Card Game (TCG) olarak bilinen, bizim ise daha çok Yu-Gi-Oh!, Duel Masters, Magic the Gathering gibi örneklerden hatırlayacağımız oyun türleri, uzun zamandır video oyun sektörünün dışında da bir hobi sınıfı olarak birçok oyuncunun ilgisini çekiyor. Özellikle Magic'in strateji anlamında da TCG dünyasına büyük öncülük etmesiyle kart oyunları dünyada olduğu kadar ülkemizde de hala yaşayan bir hobi sektörü. Bu olayın dijital dünyaya geçişi ise elbet bu markaların, PC oyunlarını piyasaya sürerek aynı heyecanı olduğu gibi dijital dünyaya taşımasıyla oldu. Başlarda sınırlı lobi ve ağ bağlantısı isteyen çoklu oyuncu sistemi, internetin çok daha yaygınlaşmasıyla birlikte kimi oyuncu için olduğu gibi dijital platforma taşındı.

Hex: Shards of Fate'i tanımlayacak, daha doğrusu kafanızda bir görüntü oluşturmasını sağlayacak en büyük örnek şüphesiz, Blizzard'ın geçtiğimiz sene piyasaya sürdüğü dijital kart oyunu Hearthstone olacaktır. Hearthstone'un herhangi bir gerçek kart versiyonu olmamasına rağmen, tamamen dijital bir oyun olarak dünya oyun sektöründe yarattığı etki birçok oyun geliştiricisi ve yayıncı firmalara da ilham verdi. Özellikle mobil ve tablet platformlarda karşılaştığımız benzer kart oyunlarından sonra, Gameforge da Hex ile birlikte bu piyasaya atılım yapmış. Peki Hex tamamen Hearthstone'un bir kopyası mı? Gelin birlikte bakalım.

Öncelikle Hex: Shards of Fate'in çıkış noktası bir dijital kart oyunu başlığı altında değil, aynı zamanda çok sevilen ve free-to-play modelinin de yegane örneklerinden olan MMORPG başlığı altında yatıyor. Bu iki türü harmanlayarak, üstüne Türkçe oyun diliyle olabildiğince çok oyuncuya erişmeyi planlayan Hex şimdilik fena durmuyor gibi. MMO tarafından aldığı yönlere bakacak olursak seçtiğiniz sınıfın seviye atlaması, zindan ve oyun içi bölümler, klan ve topluluklar gibi klasik ücretsiz MMORPG ögeleri buluyoruz. Kart oyunu kısmında ise oyunda savaşları yaptığımız, aslında oyunun temelinde yatan stratejik bir kart cümbüşü bulunuyor. Hex'in hedeflediği kadarıyla hem sınıf seçip karakter güçlendiriyor, hem de klanlara girip işin daha sosyal tarafında kalıyoruz. Elbette bunlar için belirli stratejik bir deste oluşturup savaşta kartlarınızı konuşturmanız gerekiyor.

Bana soracak olursanız, Hex: Shards of Fate her ne kadar işin MMORPG kısmından tutmaya çalışsa da dijital bir kart oyunu. Hatta Hearthstone'a ve diğer birçok örneğe de çok benzediği için yeni oyuncuları temaya ısındıracak, ücretsiz olmasıyla da daha fazla kişiye hitap edecek bir yapım. Gerçi Hearthstone da ücretsiz. Ama Hex Türkçe! Evet, bu özelliği sayesinde en azından kendini tercih edilebilir bir yapım yapıyor.

Kısacası Gameforge'un ücretsiz online oyunlarıyla haşır neşirseniz ve aynı zamanda kart oyunlarına da ilginiz varsa, Hex'ten başlayıp yolunuzu Hearthstone'a doğru çizebilirsiniz. Stratejik yolu oturttuktan sonra kartların efektlerini anlamakta hiç zorlanmayacaksınız. Ama maalesef, daha iyi örnekler olduğu için hatta Hearthstone gibi bir gerçek olduğu için Hex bir köprü kurmaktan ilerisini yapamıyor.

ARTILAR

PvP olmasına rağmen PvE içeriklerin de düşünülmesi

Kart oyunu temasında farklı bir yol izlemesi

EKSİLER

Kart stratejileri inanılmaz sınırlı

Piyasaya göre düşünülmüş bir yapım