Windows İçin En İyi Ücretsiz Grafik ve Çizim Programları

Windows için ücretsiz en iyi grafik/çizim programları nelerdir? Özellik bakımından çeşitlilik sunan grafik/çizim programlarını sizin için bir araya getirdik.

Windows İçin En İyi Ücretsiz Grafik ve Çizim Programları

Windows için ücretsiz en iyi grafik/çizim programları nelerdir? Özellik bakımından çeşitlilik sunan grafik/çizim programlarını sizin için bir araya getirdik.

Bilgisayarlarda bulunan Paint programı temel çizimleri yapmamızı sağlasa da çoğu zaman yeterli olmamaktadır. Grafik ve çizim konusunda kendini geliştirmek isteyen kullanıcılar, bu sebepten dolayı da ücretsiz en iyi seçenekleri aramaya başlamaktadır.

Siz de bu kullanıcılardansanız çok uzağa gitmenize gerek olmadığını bilmelisiniz. Ne de olsa sizin için harika önerilerimiz bulunmaktadır. Son derece kullanışlı ve basit bu programlar sayesinde grafik ve çizim işlerinizi kolayca halledebileceksiniz.

Windows İçin Grafik/Çizim Programları Listesi

 • Google SketchUp
 • Paint.net
 • Blender
 • GIMP
 • Inkscape
 • DrawPad Graphic Editor
 • Krita
 • MyPaint
 • Artweaver Free
 • SmoothDraw
 • ArtRage

En iyi grafik/çizim programları yukarıdakilerle sınırlıdır. Bu programların sunduğu özellikleri aşağıdan öğrenebilirsiniz.

1. Google SketchUp

Google SketchUp, 2B ve 3B modelleme için en iyi programlardan biridir. Tasarımcılar, mühendisler, mimarlar için geliştirilen program aydınlatma, doku, katman, animasyon ve sunduğu daha birçok seçenekle özellik yelpazesini geniş tutmaktadır.

Programın kullanımı oldukça kolaydır. Modelleme araçları çok çeşitlidir. Günlük hayattaki ögeleri dijital ortama aktarmak için kullanabileceğiniz çeşitli araçları içinde barındırmaktadır. Programın arayüzü bir o kadar da özelleştirilebilir olarak geliştirilmiştir. Bu da programda gezinmeyi inanılmaz derecede kolaylaştırmaktadır.

2. Paint.NET

Paint.NET, Windows PC için geliştirilmiş ücretsiz bir çizim ve görüntü düzenleme programıdır. Program, Windows'un temel Paint'inden farklı olarak çok sayıda özellik sunmakta olsa da göze en çok çarpan özelliği, katmanlı görsel düzenlemedir. Bu, tüm işlemleri farklı katmanlar üzerinde gerçekleştirmeyi mümkün kılmaktadır.

3. Blender

Blender, açık kaynaklı bir 3 boyutlu modelleme, animasyon, sunum programıdır. İlk bakışta karmaşık görünebilir fakat kullanıldıkça alışılan ve ne kadar kolay olduğu anlaşılan bir programdır. Blender ile bir film bile yapılması, programın özellik bakımından ne kadar gelişmiş olduğunu gözler önüne sermektedir.

4. GIMP

GIMP, ücretsiz Photoshop alternatifidir. Program, bir fotoğraf düzenleme programından çok daha fazlası olsa da temel fotoğraf düzenleme işlemleri de GIMP sayesinde kolaylıkla yapılabilmektedir. Program ayrıca Photoshop gibi katman tabanlı çalışmaktadır. Photoshop'ta mevcut çoğu araç GIMP'de de mevcuttur.

5. Inkscape

Vektörel grafik düzenleme ve çizim programı olarak tanımlanabilen Inkspace, grafik tasarımcıların ihtiyaç duyduğu çoğu araca sahiptir. Üstelik bu araçlardan yararlanmayı tamamen ücretsiz hâle getirmektedir. Profesyonel çizimler yapmak için program arayışındaysanız Inkspace'e mutlaka göz atmalısınız.

6. DrawPad Graphic Editor

DrawPad Graphic Editor programı, profesyonel çizimler yapmak için para ödemek istemeyenlere harika bir alternatif sunmaktadır. Ücretsiz olmasına rağmen çok sayıda özelliğe sahip olan program, kullanıcılara katman desteği gibi birçok avantaj sunmaktadır.

7. Krita

Krita, kolay ve hızlı bir şekilde çizim yapmak isteyenler için geliştirilmiş kapsamlı bir programdır. Desenli, düz çizim fırçalara sahip olan program, kullanıcılara görüntü üzerinde döndürme, kırpma, yeniden boyutlandırma gibi işlemler gerçekleştirmesine ve vektörel çizim araçlarını kullanmasına da olanak tanımaktadır.

8. MyPaint

MyPaint, sanatını dijital ortama aktarmak isteyenler için geliştirilmiş bir çizim programıdır. Birbirinden farklı fırça ve efektler sayesinde sanatınızı icra etmenizin önündeki bütün engeller kalkmaktadır.

Program ücretsiz ve açık kaynak kodludur. Bu sayede programı geliştirecek çok sayıda eklentiden yararlanmak mümkün hâle gelmektedir.

9. Artweaver Free

Artweaver Free BMP, GIF, JPEG, TIFF, PSD, PNG gibi birçok dosya formatı ile uyumlu, bilgisayarınızddaki fotoğraflara farklı bir hava katacak hazır efektlere sahip bir programdır. Kullanımı son derece kolay olan bu program, kullanıcılara gerçekçi boyama ortamı sunmaktadır. Fırça çeşitliliği konusunda da oldukça iyi olduğunu belirtmek gerekmektedir.

10. SmoothDraw

SmoothDraw, özellik bakımından bir Adobe Illustrator olmasa da en azından çizimine güvenenlerin çeşitli fırça seçenekleri sayesinde harikalar yaratabileceği bir programdır.

Son işlemi geri alma, son işlemi yineleme gibi seçenekler sunan programı kullanırken shift tuşuna basılı tutarak düz çizgiler çizmek mümkündür. Bununla birlikte programda çizim yaparken yüksek DPI ile çalışılması gerektiğini de unutmamak gerekir.

11. ArtRage

ArtRage, birbirinden harika çizimler yapabileceğiniz kullanımı kolay bir programdır. Ücretsiz olarak gerçek fotoğrafları karikatür hâline getirmek için kullanılabilecek çok sayıda gelişmiş boyama, renk ve efekt seçeneğine sahiptir.

Yağlı boya, keçe kalem, kurşun kalem ve benzeri araçlarla gelen bu program sayesinde kendi karikatürlerinizi oluşturabilirsiniz.

Ücretsiz en iyi grafik/çizim programları listemizin sonuna geldik. Denemek istediğiniz programlara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Google SketchUp

Google SketchUp

Google SketchUp, ücretsiz 3B modelleme programıdır. SketchUp, mimarlar, mühendisler, film yapımcıları, oyun geliştiricileri ve 3 boyutlu modelleme ile uğraşan herkes içindir.

ÜCRETSİZ
Paint.NET

Paint.NET

Paint.NET bilgisayarınızda ücretsiz ve hızlı yoldan fotoğraf ve resim düzenleme işlemlerini yapabilmek için kullanabileceğiniz kaliteli bir araç.

ÜCRETSİZ
GIMP

GIMP

GIMP hem zengin özellikleri hem de kullanışlılığıyla Photoshop'a rakip olan ücretsiz bir resim editörüdür

ÜCRETSİZ
Blender

Blender

3 boyutlu modelleme ve animasyon oluşturma programı olan Blender ile yapabileceklerinizin sınırı yok.

ÜCRETSİZ
Inkscape

Inkscape

Ücretsiz bir vektörel grafik düzenleme ve çizim programı olan Inkscape ile clipart, poster ve grafik oluşturmak çok zevkli hale gelecek.

ÜCRETSİZ
ArtRage

ArtRage

Bilgisayar ortamında kendi resimlerinizi karikatür haline getirebileceğiniz eğlenceli bir resim editörü.

DENEME SÜRÜMÜ
DrawPad Graphic Editor

DrawPad Graphic Editor

Bilgisayarınızda çizim yapmak ve fotoğraflarınızı düzenlemek için kullanabileceğiniz ücretsiz bir grafik tasarım uygulaması.

ÜCRETSİZ
SmoothDraw

SmoothDraw

SmoothDraw, yüksek kalitede resimler çizmenize ve boyamanıza olanak tanıyan ücretsiz ve başarılı bir programdır.

ÜCRETSİZ
Artweaver Free

Artweaver Free

Artweaver, yaratıcı kullanıcılar için kullanımı kolay ve güçlü bir çizim ve boyama aracıdır.

ÜCRETSİZ
Krita

Krita

Krita programını kullanarak bilgisayarınızda kolay ve hızlı bir şekilde çizim işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

ÜCRETSİZ
MyPaint

MyPaint

Dijital ressamlar için sayısız fırça seçeneğiyle ücretsiz, hızlı ve kapsamlı bir alternatif olan MyPaint, grafik tablet desteği ve açık kaynak kod avantajı sayesinde sürekli geliştirilmesiyle de göz dolduruyor.

ÜCRETSİZ

YORUMLAR