Skyforge (windows)

Skyforge

Skyforge
ÜCRETSİZ
0  
0  
0  
0  
0  
kullanıcı

Skyforge, interaktif kontrollere sahip olan ve karakterler arası geçiş yapabildiğiniz bir fantastik MMORPG oyunudur.

MMO oyunları arasında artık pek çok yapım yeni nesilin ışığında farklı mekanik ve oynanışları bünyesine katıyor, alışılmış fantastik/bilim-kurgu tabanında çıtayı bir adım üste çekmek için uğraşıyor. Daha öncesinden pek çok örneğini gördüğümüz, yeri geldiğinde ücretli veya ücretsiz olarak bizlere farklı deneyimler sunan yapımlar her geçen gün yeni bir rakiple karşı karşıya kalıyor. Ancak oynaması ücretsiz (free-to-play) kulvarında oyuncuya farklı seçenekler sunan, grafikleriyle olduğu kadar oynanışıyla da etkileyici yapımlar her seferinde bizi etkilemeyi başarıyor. Nitekim my.com'un ağına eklediği Skyforge da bu oyunlardan bir tanesi diyebiliriz.

Skyforge, klasikleşmiş bilim-kurgu temasına fantastik elementleri de yedirmeyi başarmış, interaktif oynanışı ve farklı hedef seçeneğiyle aksiyonu bol bir maceranın kapılarını aralıyor. Aelion isimli bir gezegende "ölümsüzler" olarak başladığımız oyunda tüm oyuncular tanrı seviyesine ulaşabilecek kadar gelişebiliyor! Bu bağlamda oyunun bilim-kurgu tarafı olduğu kadar kendine has yapısı ve hikayesiyle fantastik serüvenleri de andırdığını söyleyebiliriz.

Toplamda 13 farklı sınıf, aralarında geçişe imkan veren oynanışı sayesinde AAA oyunları aratmayacak tarzda bir kaliteye sahip. Oyun içerisinde aynı eski rol yapma/strateji oyunlarında olduğu gibi parti sistemiyle ilerliyor ve oyunun durumuna göre veya tamamen zevkinize göre sınıflar arası geçiş yapabiliyorsunuz. Aslında bu online oyunculuğa farklı bir bakış açısı sunduğu gibi tek kişi de görevlerden sıkılmanızı bir nebze engelliyor. Karışık bir dünyanın içerisinde karşınıza çıkan düşmanlara göre büyücü, savaşçı veya şifacı üçlemesini aşarak istediğiniz tarzda aksiyona dalabiliyorsunuz.

Ücretsiz bir online oyundan beklenmeyecek oyun sonu içerik sistemi, 10 kişilik raid ve PvP imkanlarıyla eğlenceyi hiç eksik etmiyor. Tabii bu esnada yine eşya ve silah güçlendirmeler, Skyforge'un devasa yetenek ağacı sistemi Ascension Atlas ile daha eğlenceli bir hale geliyor. Tüm bunların yine şaşırtıcı derecede güzel grafiklerle beslenmiş olması muhtemelen Skyforge'u son zamanlarda gördüğümüz en iyi ücretsiz MMORPG oyunu yapmaya aday olabilir. Elbette eksiklikler var, biraz da onlardan bahsedelim.

Öncelikle oyunun sonunda açılacak onca içeriğe alışmak için sıkıntılı bir süreç izlenmiş. Haftalık olarak belirli bir sınırı olan deneyim kazanma sistemi nedeniyle öyle çat diye seviye atlayamıyorsunuz, bunun için uzun bir süre oyunu oynamanız gerekli. Ben ne kadar uğraşsam da kimi oyuncuların eriştiği rütbeye erişemedim, sonuçta 2-3 haftalık bir oynanış süresinin belirli bir deneyim limiti oluyor. Bu nedenle uzun soluklu bir MMORPG arıyorsanız olabilir, ancak kısa sürede Skyforge'dan tüm güzelliklerini size sunmasını beklemeyin.

Bunun dışında elbette çeşitlilik ve genişlik demek oyuncu sayısı demek; Skyforge'un hala büyük bir oyuncu topluluğuna sahip olması sizin de diğer oyuncularla kaynaşmanız anlamına geliyor. Sınıflar arası geçiş yapma sistemi her ne kadar tek kişi ilerlemenize olanak verse de kimi görevleri ve harita boss'ları için yardıma ihtiyacınız olacak. Beklenmedik bir şekilde her şey yeni nesil kalitesinde düşünülürken oyunun sunduğu arayüz de suratınızın asılmasına neden olabilir.Bu konuda Skyforge'un ciddi bir güncellemeye ihtiyacı var.

Hem PvE hem de PvP içeriği açısından çeşitli modlar sunması, sınıf sisteminin inanılmaz genişliği ve Aelion'un muazzam havası size uzun zamandır yaşamadığınız bir ücretsiz MMORPG deneyimini sunacak. Skyforge'u hemen oynamaya başlamak için yukarıdan ücretsiz kaydınızı yaptırabilirsiniz. Garanti veriyoruz, pişman olmayacaksınız.

ARTILAR

Multi-sınıf sistemi

Farklı PvP seçenekleri

Benzersiz yetenek sistemi

Grafikler

EKSİLER

Haftalık deneyim puanı limitleri

Çağ dışı bir arayüz

Zayıf hikaye

YORUMLAR