Akıllı Telefonlarınızda Boş Yer Açmak için Yapabileceğiniz 6 Şey

Hafızası dolan akıllı telefonlarınızda en pratik ve kolay şekilde boş yer açabileceğiniz 6 yöntemi sizler için listeledik.

Akıllı Telefonlarınızda Boş Yer Açmak için Yapabileceğiniz 6 Şey

Akıllı telefonlar üzerindeki depolama alanları yani hafızaları son zamanlardaki modellerde eskilere göre artmış olmasına rağmen yine de çok uygulama, fotoğraf, video ve benzeri dosyalar ile doldurmamız mümkün. Dolduğu andan itibaren baş belasına dönüşen akıllı telefonlarınızda boş yer açabilmek için neler yapabileceğiniz sizler için listeledik.

Son bir kaç yılda çıkan akıllı telefon modellerinin 128 GB'a varan depolama alanları olmasına rağmen bu telefonlar standart modellerinde 16 ya da 32 GB alana sahip olduğu için standartdan daha fazla fiyata satılıyor. iPhone üzerinden örnek verecek olursak, iPhone 6s Plus modelinin 16 GB versiyonu 3499 TL'ye satılırken 128 GB'lık versiyonu 4299 TL'ye satılıyor. Yaklaşık olarak 100 GB'lık bir mobil depolama alanı için ödeyeceğiniz 800 TL ise hiç de küçümsenecek bir miktar değil. Eğer bu parayı verip rahat rahat akıllı telefon kullanmak gibi bir şansınız yoksa, siz de aşağıdaki yöntemler ile daha küçük hafızaya sahip olan telefonlarınızda yer açabilirsiniz.

1. Eski Fotoğrafları, Videoları, Ekran Görüntülerini ve Aynı Birden Fazla Sayıda Bulunan Her Şeyi Silin

Sahip olduğunuz akıllı telefon ile bol bol fotoğraf ve video çekimi yapğıyorsanız ve düzeli aralıklarla temizlik yapmıyorsanız boş yer açmak için tercih edebileceğiniz ilk yöntem derhal gelerinize girerek gereksiz gördüğünüz tüm fotoğraf, video, ekran görünütüsü ve kopya fotoğrafları silmek olmalı. Belki farkında olmayabilirsiniz fakat hemen hemen herkesin telefonunda oldukça fazla sayıda gereksiz fotoğraf ve videolar bulunabiliyor.

Uzun zaman alabilecek olmasına rağmen galerinizde yer alan tüm fotoğrafları gezerek gereksiz gördüklerinizi silmeniz tahmin edeceğinizden çok daha fazla boş alan açılmasını sağlayabilir. Bunun en büyük sebeplerinden bir tanesi ise son model telefonlardaki kameraların oldukça yüksek kalitede fotoğraf çekimleri yapabiliyor olması. Bu nedenle işe bu noktadan başlayarak gereksiz gördüğünüz tüm fotoğraf ve videoları silmenizi tavsiye ediyorum.

2. Fotoğraf ve Videoları Bulut Depolamaya ya da Bilgisayarınıza Taşıyın

İlk adımı uyguladıktan sonra istediğiniz kadar boş yer açılmadıysa ve sizin akıllı telefonunuz üzerinde daha fazla boş yere ihtiyacınız varsa hemen bir bulut depolama servisi seçerek fotoğraf ve videolarınızı buraya yedekleyerek akıllı telefonunuzun hafızasını boşaltabilirsiniz. Aslında sadece boş yer elde etmek için değil, fotoğraf ve videolarınızın güvende olması ve dilediğiniz zaman farklı cihazlar üzerinden de rahatlıkla ulaşabilmek için bulut dosya depolama servislerini tercih etmek yararınıza olacaktır. Üstelik bir çok bulut dosya depolama servisi fotoğraf ve video yedeklemeleri için üsınırsız ücretsiz alan sunuyor. Silemeyeceğiniz kadar çok ve önemli fotoğraf ve videolar sahipseniz akıllı telefonuzda boş yer açmak için tercih edebileceğiniz en ideal ikinci yöntem bulut dosya depolama servislerini kullanmak. Aşağıda sizler için indirme bağlantılarını verdiğimiz uygulamaları güvenli bir şekilde kullanabilirsiniz.

3. Kullanmadığınız Uygulamaları Silin

Akıllı telefonlarınızı aldıktan sonra zaten oldukça fazla sayıda yüklü olan uygulamalara ek olarak sürekli uygulamalar yüklemeye devam ediyoruz. Eğer benim gibi dikkatli ve titiz bir kullanıcı değilseniz ve kullanmadığınız uygulamaları zaman içerisinde silmiyorsanız bu uygulamalar gitgide birikerek ciddi anlamda büyük yerler kaplamaya başlayabilir. Bu nedenle kendi belirlediğiniz aralıklar içerisinde akıllı telefonlarınızda yüklü olan uygulamaları kontrol ederek gerçekten kullanmadıklarınızı ve kullanmayı düşünmediklerinizi silerek büyük boş alanlar oluşturabilirsiniz.

4. Müzik Depolamak Yerine Dijital Müzik Servisleri Kullanın

Eğer akıllı telefonunuz ile müzik dinlemeyi seviyorsanız ve bu amaçla oldukça fazla kullanıyorsanız müzik depolayarak akıllı telefonunuzun hafızasını doldurmuş olabilirsiniz. Fotoğrafların aksine müzikler çok daha fazla yer kapladığı için cihazınızda bulundurmak ve sürekli müziklerinizi güncel tutmak hem çok fazla uğraştırıyor hem de cihazınızdaki kısıtlı alanın dolmasına sebep oluyor.

Dijital müzik servisleri müzik depolamak yerine tercih edebileceğiniz en ideal yöntem. İster ücretsiz isterseniz de aylık cüzi miktarlar ödeyerek Premium satın alarak sınırsız ve istediğiniz şekilde müzik dinleyebilirsiniz. Böylelikle cihazınızda müzikler hiç yer kaplamaz ve kendinize özel onlarca müzik listesi de yapabiliyor olursunuz. Bu konuda sizlere kendi kullandığım Spotify'ı önerebilirim. Alttaki Spotify indirme linklerini kullanarak hemen indirebilirsiniz.

5. 4K Video Çekimleri Yapmayın

Son zamanlarda çıkan hem Android amiral gemisi cihazlar hem de iPhone 6s ve iPhone 6s Plus modellerinde bulunan 4K video çekim özelliği çok iyi ve kaliteli videolar çekmenize olanak sağlıyor olsa da, 4K videoların kapladığı alan HD ve Full HD videolara göre çok daha fazla. Bunun anlamı ise sürekli 4K videolar çekmeniz sonucunda sahip olduğunuz kısıtlı depolama alanının hızla dolması.

Eğer çektiğiniz 4K videoları izleyebileceğiniz bir televizyon ya da bilgisayar monitörüne sahip değilseniz 4K videolar çekmemeniz yaşadığınız depolama alanı sorununuzu çözecektir. Depolama alanı sorunu dışında 4K video çekimleri cihazınızın bataryasının normalden çok daha kısa sürede tükenmesini sağlar. Ayrıca bir çok akıllı telefon 4K desteği olmasına rağmen standart ayarlarda 4K video çekmezler. Yine de emin olmak için kamera ayarlarınıza girerek çekimlerinizin 4K olup olmadığına bakmanızda faydda var.

6. Hafıza Kartı Kullanın

Sahip olduğunuz akıllı telefona MicroSD kart takılabiliyorsa kendinizi şanslı kullanıcılardan sayabilirsiniz. Sahip olduğunuz depolama alanı kapasitesini genişletebilmek için tercih edebileceğiniz MicroSD kartlar aynı zamanda uygun fiyatları nedeniyle çok tercih ediliyor fakat malesef günümüzde pek çok akıllı telefonda MicroSD kart desteği bulunmuyor.

Bu madde için hiç devreye giremeyen iPhone kullanıcıları malesef MicroSD kart kullanma şansına sahip değiller. Fakat şanslı ya da tercihlerini bu yönde kullanarak cihaz sahibi olan Android kullanıcıları cihazlarında boş depolama alanı yaratmak için verilerinizi MicroSD karta taşıyabilirsiniz. Verilerinizi taşıma için ise ihtiyacınız olan tek şey bir dosya yöneticisi. Bazı telefonlarda standart olarak yüklü gelebiliyor fakat cihazınızda bir dosya yöneticisi uygulama yok ise aşağıdaki uygulamayı indirerek verilerinizi MicroSD karta rahatlıkla aktararak cihazınızın hafıza alanını boşaltabilirsiniz.

YORUMLAR