Alan Adı Satın Almadan Önce Mutlaka Okuyun!

Düşük fiyatlara aldanıp gelişigüzel tescil ettirilen alan adları başınızı ağrıtabilir.

Alan Adı Satın Almadan Önce Mutlaka Okuyun!

İnternette var olmanın ilk adımı olan alan adınızı satın almadan önce dikkat etmeniz gereken önemli hususlar var. Nitekim düşük fiyatlara aldanıp gelişigüzel tescil ettirilen alan adları başınızı ağrıtabilir.

Sunucu ip adresini hatırda kalıcı kelimelere dönüştüren alan adları (domain), kişilerin ve kurumların internette var olma adımlarının ilkini teşkil ediyor. Bu önemli adımı atmadan önce bazı hususlara dikkat etmeniz gerekiyor.

Transfer Ücreti

İşletmeciden memnun kalmadığınız zaman "domain transfer" yöntemiyle alan adınızı başka bir işletmeye taşıyabilirsiniz. Fakat bazı alan adı sağlayıcıları sizi kendilerine bağlamak adına "transfer out fee" gibi süpriz ücretlendirmeler sunabilir. Alan adınızı tahsis etmeden önce bu gibi şartların olup olmadığını iyi kontrol etmelisiniz.

Hizmet Sözleşmesi (TOS - Term Of Service)

Aslında sadece alan adı için değil bir işletmeden herhangi bir ürün veya hizmet almadan önce alıcı-satıcı arasıda bir akit niteliğinde olan sözleşmeleri dikkatle okumak gerekir. Her ne kadar "Agree yap geç" bir alışkanlık haline gelse de hizmet sözleşmeleri hukuki bir geçerlilik taşıdığından iyice okunup anlaşılması önemlidir.

Whois Düzenleme Ücreti!

Whois, alan adı sahibinin kamuya açık bilgilerini (Ad-Soyad, Telefon, E-Mail, Adres) ifade eden terimdir. Bu bilgilerin aşikare olması istenmiyorsa Whois Privacy denilen hizmet satın alınarak gizlenebilir. Whois bilgileri her daim değiştirilebilir, güncelenebilir olmasına rağmen bazı alan adı hizmeti sağlayıcıları "yönetim ücreti" adı altında ücret talep edebilirler. Bu yüzden dikkatli olmak şart.

EPP (Transfer Yetkilendirme) Kodu

İşletmeciden memnun kalmadığınız zaman, yukarıda da ifade ettiğimiz üzere alan adınızı başka bir hizmet sağlayıcıya nakletmeniz mümkün. Bunu gerçekleştirebilmeniz için nakil yaptırmak istediğiniz hizmet sağlaycıya EPP denilen transfer kodunu iletmeniz ve halihazırdaki alan adı yönetim panelinden alan adı transfer kilidini kapalı konuma getirmeniz gerekmektedir.

Url Forward (Adres Yönlendirme)

Markanızı korumak adına alan adınızı aldınız, fakat bir web sitesi hazırlamak için de fazla acele etmek istemiyorsanız domain park hizmeti tam size göre bir şey. Bu servisle alan adınızı istediğiniz herhangi bir web sitesine çerçeve içerisinde veya çerçevesiz yönlendirebilirsiniz. Google üzerinde yer alan indekslerin de güncellenmesini istiyorsanız 301 yönlendirmesi yapmanız gerektiğini unutmayın.

Domain Park

Varsayalım ki beğendiğiniz bir .com alan adıyla yayın hayatınızı sürdüyorsunuz. Marka değerinizi korumak adına alan adınızın net, org gibi ilave uzantılarını da tescil ettirdiğinizi düşünelim. Com uzantınıza herhangi bir müdahalede bulunmadan net ve org uzantılarının da com gibi çalışmasını istiyorsanız domain park servisi tam size göredir. Domain park ile alan adınız park ettiğiniz diğer alan adıyla arama motoru bazında aynı değeri alır. Bu yönüyle Url Forward'dan farklıdır.

Üç Kuruşa Beş Köfte Olmaz Ama Bir Yıllık Domain Neden Olmasın?

YORUMLAR