Android Cihazlarınızda Oynayabileceğiz En İyi Satranç Oyunları

Android telefon ve tabletleriniz üzerinde oynayabileceğiniz en başarılı, eğlenceli ve ücretsiz satranç oyunları listemizi kontrol edip, size en uygun satranç oyununu bulun.

Android Cihazlarınızda Oynayabileceğiz En İyi Satranç Oyunları

Gerçek yaşamda olduğu kadar Android mobil cihazları üzerinde de satranç oynamayı sevenler içiçin hazırladığımız bu listede en iyi Android satranç oyunlarını bulabilirsiniz. Sadece satranç oyunları değil, aynı zamanda satranç geliştirme ve öğrenme uygulamaları da listemiz içerisinde yer alıyor. Böylece satranç bilmiyor ya da az biliyor olsanız bile kısa sürede öğrenerek kendinizi zamanla geliştirmeniz mümkün.

Popüler olan satranç bulmacaları çözme oyunlarından gerçek ve online satranç oynama oyunlarına kadar farklı uygulamalar yer alan listemiz içerisindeki oyunların çoğu ücretsiz. Fakat bazılarının içerisinde uygulama içi satın alma opsiyonları ya da pro versiyonlar bulunuyor.

Hem amatör hem de profesyonel satranç oyuncularına hitap eden Android için en iyi satranç oyunları listemizi kontrol ederek, sizin için en uygun olan oyunları indirip oynamaya başlayabilirsiniz. Tüm uygulamaların altlarına bulunan indirme bağlantıları sayesinde uygulamaları kolayca indirebiliyorsunuz.

Chess - Analyze This

Android telefon ve tabletleriniz üzerinde satranç oynama imkanı suan fakat asıl olarak satranç oynama yeteneğinizi geliştirme üzerine hazırlanmış ücretsiz bir oyun. Pro versiyonu ise yaklaşık 5 Dolar civarında. Oynadığınız satranç oyunlarını analiz ederek değerlendirmeler yapabilen oyun sunduğu PGN ve FEN dosya desteği sayesinde dışarıdan da oynadığınız oyunları açabiliyor. Oyunlarınızın tekrarlarını izleme ve küçük notlar alma imkanı sunan Chess - Analyze This, satranç taktiklerini geliştirmek isteyen oyuncular için oldukça ideal diyebilirim. Online oynama imkanınızın olmadığı bu oyunda tek başınıza sisteme karşı mücadele ediyorsunuz.

Chess Free

Adından da anlayacağınız üzere tamamen ücretsiz bir Android satranç oyunu. 1 Dolara satılan pro versiyonuyla ücretsiz arasındaki tek fark ise reklam gösterimleri. Bunun dışında uygulama içi herhangi bir satın alma seçeneği bulunmuyor. Lokal olarak arkadaşlarınız ile multiplayer satranç oynama imkanı sunan oyunda oynadığınız oyunları analiz etmeniz için gereken bazı basit araçlar bulunuyor.

Toplam 12 bölümden oluşan oyunda bir dereceniz bulunuyor ve bu dereceye göre rakiplerlew oynuyorsunuz. Genel olarak bakıldığında kaliteli ve popüler satranç oyunlarından bir tanesi olan Chess Free'de gönül rahatlığı ile tercih edebilecekleriniz arasında yer alıyor.

Chess Fusion

Basit anlamda satranç oynamak isteyenler için geliştirilen başarılı bir Android satranç oyunu. Oynana oyunları analiz etme gibi gelişmiş özelliklere sahip olmasa da tasarımı ile ön plana çıkan Chess Fusion, herhangi bir kayıt işlemi olmadan online olarak satranç oynama imkanı sunuyor. Dereceli satranç oyunları, oynana maçları tekrar izleme ve 2 boyutlu satranç masası gibi özelliklere sahip olan oyunu satranç oynamak isteyen Android mobil cihaz sahiplerine tavsiye ederim.

Chess - Play & Learn

Online olarak diğer oyuncular ile satranç oynayabileceğiniz bu Android oyunu daha çok yeni başlayanlara hitap ediyor olsa da profesyonel satranç oyuncuları tarafından da kullanılabilir. Online modu dışında tekli oyunuc modu da bulunan Chess - Play & Learn, daha çok satrança yeni başlayanlara ve öğrenmeye çalışanlara yönelik özelliklere sahip.

50.000 üzerinde satranç bulmacası olan oyunda bu bulmacaları çözerek zamanla daha tecrübeli bir satranç oyuncusu olabilirsiniz. Bulmacalar dışında videolar ve dersler içeren oyun sayesinde olduğunuzdan daha iyi bir satraçcı olabilirsiniz.

Chess-presso

İster arkadaşlarınız isterseniz de diğer online oyunculara karşı satranç oynama şansı sunan bu oyunda, oyun esnasında diğer oyuncular ile sohbet edebiliyorsunuz. Derecelendirme sistemi bulunan oyunda kendi seviyenize göre rakiplerle eşleştiğiniz için oyunlardan daha fazla keyif alıyorsunuz. İnternet kotanızı fazla kullanmayan Chess-presso zaten ismiyle de yeterince ilgi çeken bir Android satranç oyunu.

Grafik açısından listede yer alan diğer satranç oyunlarına göre geride kalmasına rağmen, online olarak oynama imkanı sunması sayesinde tercih edebilirsiniz.

Chess Puzzles

Satranç oyunu oynamak yerine yaratıcı satranç hamleleri ile satranç bulmacalarını çözmek isteyen Android kullanıcılarına hitap eden bit satranç antremanı uygulaması. Satrançta kendinizi geliştirmek istiyorsanız tercih edebileceğiniz oyun ücretsiz olarak sunuluyor fakat uygulama içerisinde satın alma opsiyonları bulunuyor.

Materyal tasarıma sahip olan oyunda PGN formatlı dosyalar ve Stockfish gibi satranç motorları için destek bulunuyor. Uygulama içerisinde yer alan tüm bulmacaları internet bağlantınız olmadan yani offline olarak çözebiliyorsunuz. Tam olarak satranç oynamak isteyenlere hitap etmeyen oyun, daha çok vakit geçirmek için satranç bulmacaları çözmek ve kendini geliştirmek isteyen kullanıcıların ilgisini çekiyor.

Chess Tactics Pro

Listede bir önceki oyun olan Chess Puzzles'a benzeyen oyunda satranç oynamaktan çok satranç bulmacalarına odaklanılmış. Satranç derecenize göre size bulmacalar sunarak çözmenizi isteyen oyunda, offline ve günlük olarak sunulan bulmacaları çözerek kendinizi geliştirme şansınız bulunuyor. Oyunun en güzel yönlerineden bir tanesi ise siz kendinizi geliştirdikçe oyunun size daha zorlu bulmacalar sunuyor olması. Böylece gelişiminizi sürekli devam ettirebiliyorsunuz. Satranç bulmcaları dışında satranç da oynayabileceğiniz Chess Tactics Pro da en iyi Android satranç oyunlarından bir tanesi.

Chess With Friends

Hem arkadaşlarınızla hem de online olarak oyunda bulunan diğer oyuncular ile satranç oynama keyfi yaşayabileceğiniz oyunlardan bir tanesi. Bu tür oyunlar ile ön plana çıkan başarılı oyun geliştiricisi Zynga'nın bir oyunun olan Chess With Friends, sunmuş olduğu pratik modu sayesinde satranç bilgisi az olan oyuncuların daha iyi öğrenerek kendilerini geliştirmelerini sağlıyor.

Galibiyet ve mağlubiyet sayısı gibi istatistiklerinizi görebileceğiniz oyunda oynamış olduğunuz satranç oyunlarının tekrarlarını da izleyebiliyorsunuz. Aynı anda birden fazla satranç oyunu oynama keyfi sunan oyunda keyifli vakit geçirebileceğinizi düşünüyorum. 

DroidFish Chess

En iyi Android Satranç oyunları listemizde yer alan tamamen ücretsiz nadir oyunlardan bir tanesi. Açık kaynak kodlu olarak gleiştirilen oyun Stockfish satranç motoru ile çalışıyor. Analiz modu, temalar, renk körü modu, saat ve lokal olarak multiplayer oynama özellikleri sunan oyun, basit anlamda satranç oynamak isteyen Android kullanıcılarından çok, profesyonel satranç oyuncularına hitap ediyor. Gelişmiş ve detaylı özelliklere sahip olan oyun sayesinde hem indirirken hem de oynarken hiç bir ücret ödemeden keyifli bir şekilde satranç oynayabilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz.

Learn Chess

Tam olarak bir satranç oyunu olmaktan çok satranç öğrenmek için değerlendirebileceğiniz ücretsiz bir Android uygulaması. Satranç oynamak isteyen fakat nereden başlayacağını bilmeyen yeni oyunculara hitap eden oyun, sizlere bu yolda rehberlik ederek daha kısa sürede satranç öprenmenizi sağlıyor.

Satranç ustalarının satranç hakkındaki eğitici sözlerini okuma fırsatı bulacağınız oyunda bazı eğitici videolarla birlikte satranç bulmacaları da yer alıyor. Tamamen ücretsiz olarak indirebileceğiniz oyunda uygulama içi satın alma opsiyonları da bulunmuyor.

lichess

50.000 aktif online oyuncuya sahip olan ve gün geçtikçe büyümeye devam eden lichess, online olarak satranç oynamak isteyen Android telefon ve tablet sahiplerinin tercih edebileceği ücretsiz bir oyun. Birden fazla satranç tahtası üzerinde aynı anda oyun oynayabileceğiniz lichess, oynaığınız oyuncularla sohbet etme şansı da sunuyor. Offline olarak multiplayer oynama imkanınızın da olduğu lichess, farklı satranç türleri ile birlikte 80 ayrı dil desteği de sunuyor.

Chess

Android platformu üzerinde henüz yeni olmasına rağmen oldukça beğendiğim Chess by Mastersoft oyunu tasarım şşıklığı ile ön plana çıkan eğlenceli satranç oyunlarından bir tanesi. Tamamen ücretsiz indirip oynayabildiğiniz oyunda 100 farklı bölüm bulunuyor. Bölümleri teker teker geçerken kendi kendinizi de geliştirebileceğiniz oyunda antrenörlü eğitim modu, lokal multiplayer oynama ve derecelendirme sistemi gibi özellikler de mevcut.

Oyunda bulunan satranç motoru Dünya satranç şampiyonasında 4. seçildiği için oyunun satranç mekaniklerine güvenebilirsiniz. Kendinizi satrançta geliştirmek için kullanabileceğiniz uygulamayı da tamamen ücretsiz indirip oynayabilirsiniz.

Play Magnus

Satranç oyunları listemizdeki en ilginç ve ilgi çekici satranç oyunlarındna bir tanesi. Diğer satranç oyunlarında kullanılan standart satranç motorunun aksine Mahnus Carlsen satranç motoru kullanan oyun, profesyonel satranç ustası Magnus Carlsen'in kendi oyunu. Fakat oyunu daha da ilginç yapan etkinliği ise senede bir defa gizli olarak düzenlenecek bir maçta bir şanslı oyuncunun Magnus Carlsen ile satranç oynayabilecek olması. Bunun için şansın yanında satranç bilginizin de üst seviyede olması gerekiyor.

Oyunu ücretsiz olarak indirip satranç oynamak münkün fakat uygulama mağzası içerisinde satın alma opsiyonları bulunuyor.

Stockfish Chess

Tek başına satranç oynayamayacağınız Stockfish Chess, aslında bir satranç motoru. Yani bu uygulamayı indirerek satranç oynamanız mümkün değil. Fakat bu satranç motorunu kullanabileceğiniz bir kullanıcı arayüzü bulursanız, satranç oynayabilirsiniz.

Oyundaki özellikler bulacağınız GUI'ye göre farklılıklar gösterebilir fakat satranç oyunlarında kullanılan Stockfish motoru, popülerliği dışında aynı zamanda güvenilir de.

Android Telefon ya da Tabletiniz Klavye ve Fare Olarak Nasıl Kullanılır?

YORUMLAR