Android Telefonunuzla Daha İyi Fotoğraflar Çekmek için Yapmanız Gerekenler

Android cihazlarınızı kullanarak en iyi fotoğrafları çekebilirsiniz!

Android Telefonunuzla Daha İyi Fotoğraflar Çekmek için Yapmanız Gerekenler

Android akıllı telefonlarımızın fotoğraf çekim kabiliyetleri her ne kadar kullandığımız donanım ve yüklü yazılımlarla sınırlı olsa da, aslında bir üçüncü etken daha var: bizler! Zira varolan bu donanımları ve yazılımları en verimli ve en yaratıcı şekilde kullanmadıkça aslında onların tüm potansiyellerinden faydalanamıyor, en güzel görünen fotoğrafları elde edemiyoruz.

Sizler için Android cihazlarda en çok paylaşılan fotoğrafları çekebilmeniz için faydalanabileceğiniz ipuçlarını kısaca değerlendirmeye ve aktarmaya çalıştık. Dilerseniz hemen ilk maddemizle başlayalım.

Flaş Kullanmaktan Kaçının

Android cihazlarımız karanlıkta kaldığımızda ve hiç bir ışık kaynağına ulaşamadığımızda kullanabileceğimiz flaşlara yani aydınlatmalara sahipler. Ancak bu durum gerçekten ışığa ihtiyaç duyduğumuz anlar için hazırlanmış ve sürekli olarak her ortamda, her ışıkta flaş kullanmanız fotoğraflarınızın kalitesini düşürecektir.

Hem flaşların kameranın merceğine çok yakın olması, hem de objelerin parlamasını sağlaması, onu fotoğraflar için kötü bir tercih haline getiriyor. Bu nedenle olabildiğince flaş kullanımından kaçınarak mümkün mertebe ISO değerleri ile oynamayı tercih etmeniz daha iyi sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

Hangi ışıkta hangi çekim ayarlarını kullanmanız gerektiğine ise bir süre sonra alışacaksınız. Çünkü ne kadar çok fotoğrafı doğru ayarlar ile çekerseniz o kadar çok deneyim kazanmanız mümkün.

Dijital Yakınlaştırma Yapmayın

Birkaç marjinal cihaz hariç neredeyse hiç bir Android cihazda analog yakınlaştırma yani mercek hareket ettirilerek yakınlaştırma seçeneği bulunmuyor. Kullanıcılar da bu eksiklikten dolayı dijital olarak kameralarına zoom uyguluyorlar. Ancak dijital zoomun fotoğrafın kalitesini çok düşürdüğünü, detayları kaybettiğini ve çirkin sonuçlar doğurduğunu unutmayın.

Eğer bir nesne çok uzaktaysa ona biraz daha yakınlaşmak ve gerçek bir fotoğraf çekmek en güzel sonuçları sağlayacaktır.

Otomatik Çekilen Fotoğrafların Detaylarına Göz Atın

Akıllı telefonunuzun otomatik ayarlarla çektiği fotoğrafların bazen çok güzel çıktıklarını siz de fark etmişsinizdir. Bu durum kamera uygulamasının doğru ayarlar seçiminden kaynaklanıyor fakat maalesef uygulamalar her an her yerde en doğru ayarları da seçemiyorlar. Aynı koşullarda çektiğiniz iki aynı fotoğrafın bile birbirinden farklı olmasının sebebi bu.

Ancak galerinizdeki çekilmiş fotoğrafların üzerine uzun süre basıp detaylar ekranını açacak olursanız, kameranızın o an kullandığı değerlere bakabilirsiniz. Bu değerler sayesinde beğendiğiniz fotoğraflardaki ayarları inceleyebilir, gelecekte kendi ayarlarınızı da buna göre yapabilirsiniz.

HDR'ı Kullanmaktan Çekinmeyin

HDR özelliği en son çıkan Android cihazlarda tam performansla kullanılabiliyor ve böylece ışık dengesi bakımından en iyi sonuçları elde etmek mümkün hale geliyor. HDR'ın temel mantığı, bir fotoğrafı çekerken aynı anda pek çok farklı pozlama değeriyle aynı şeyi çekmek, daha sonra da bunların içerisinden bölgesel olarak en iyi ışığa sahip olanları birleştirmekten geçiyor. Yani HDR çekim yaptığınızda aynı anda birden fazla fotoğraf çekiyor, daha sonra bunu tek fotoğrafta görüyorsunuz.

Yukarıda da fark edebileceğiniz gibi, sağdaki fotoğraf HDR kullanılarak çekilmiş ve bu nedenle diğerine göre çok daha iyi bir ışık dengesine sahip.

Filtre ve Efektlerden Faydalanın

Android cihazınızda hangi kamera uygulamasını kullanırsanız kullanın içerisinde hazır bazı filtreler olacaktır. Giriş seviyesindeki kullanıcılar için yeterli olan bu filtreler, bir süre sonra sizi kesmeyecektir. Dolayısıyla çeşitli fotoğraf filtrelendirme uygulamalarından faydalanabilir, fotoğraflarınızın renk dengelerinin çok daha çekici hale gelmesini sağlayabilirsiniz.

Aşağıda sizler için bu uygulamalardan bir kaç tanesini listeledik:

Güneş Gözlükleriniz Ne Güne Duruyor?

Güneş gözlüklerinin fotoğraf çekiminde kullanımı, ilginç sonuçlar doğurabiliyor. Çok ucuza alabileceğiniz ve sadece bu iş için kullanabileceğiniz yansıtmalı bir güneş gözlüğünü manzaraya karşı koyabilir, daha sonra fotoğraf çekiminizi gözlüğün camını esas alarak gerçekleştirebilirsiniz.

Aynı Obje Panoramada Birden Fazla Görünebilir

Panorama fotoğraflar genellikle manzara çekimlerinde kullanılıyorlar ve her kamera uygulamasının içerisinde bir panorama seçeneği mevcut. Ancak bu çekimler esnasında ekranınızda yer alan nesneleri bir arkadaşınızın yardımıyla farklı yerlere taşıyabilir, aynı şeyin tek bir fotoğrafta birden fazla görüntülenmesini de sağlayabilirsiniz.

Üçte Bir Kuralına Uymayı Unutmayın

Yapılan araştırmalar, üçte bir kuralının en çok beğenilen ve paylaşılan fotoğrafları çekmekte çok faydalı olduğunu gösteriyor.

Bu tekniği kullanmak için tek yapmanız gereken kameranızın grid yani ızgara seçeneğini açmak, ardından da 9 kareli ızgaranızın içerisinde kalan 4 kesişim noktasından bir tanesine nesneyi yerleştirmek.

Elbette farklı boyutlardaki ya da şekillerdeki nesnelerin hepsini bu şekilde denk getirmek mümkün olmayabilir. Ancak elinizden geldiğince ekranın sadece üçte birini ana nesneye ayırmayı, üçte ikilik kısıma ise ana öğe olmayan öğeleri yerleştirmeyi unutmamalısınız.

Nesnelerin Renklerini Değiştirin

Pek çok filtre, efekt ve kamera uygulamasının objelerin renklerini tek tek değiştirme desteği sunduğunu söyleyebilirim. Bu özellik sayesinde tüm bir fotoğrafı siyah beyaz yaparken, fotoğrafta istediğiniz nesneleri renkli hale getirebilir, hatta renkli fotoğraflardaki nesneleri teker teker renk değişimine uğratabilirsiniz.

Bu iş için kullanabileceğiniz bir uygulamayı da aşağıda görebilirsiniz:

Fotoğraflarınızı Gezegene Yerleştirin

Zaman zaman farklı ve ilginç fotoğraf uygulamaları yayınlanıyor. Bunlardan bir tanesi de Small Planet uygulaması. Çektiğiniz fotoğrafları küçük gezegenler üzerine yerleştirmenize izin veren uygulama, böylece standart çekimlerden daha farklı sonuçlar elde etmenizi sağlayabiliyor. İlla ki farklı şeyler çekmek istiyorum diyenler bir göz atabilirler.

Sizlerin önerilerini de yorumlar bölümünde bekliyoruz!

YORUMLAR